Člověk v tísni pomáhá. Svět nám vzkazuje: Češi, děkujem!

Relax
16. 11. 2017 14:18
bez popisku 963831
bez popisku 963831

Nezisková organizace Člověk v tísni spustila kampaň, která má za cíl informovat o rozvojové a humanitární pomoci. Součástí kampaně jsou tajemné billboardy s nápisy v cizích jazycích.

Začátkem listopadu se v Praze, v Brně a v Ostravě objevily billboardy s ručně psanými nápisy v cizích jazycích. Tajemné nápisy byly bez brandingu i bez webové adresy a byly psány mimo jiné v arabštině, ukrajinštině a barmštině. Nápisy, které okamžitě zaujaly, v překladu znamenají: "Češi, děkujem". Kampaň se velmi rychle medializovala, a proto mohlo být i následné odhalení nápisů zprostředkováno médií. Na sociálních sítích se rozjela debata, v níž se lidé ptali, co kampaň znamená. Kdo a za co Čechům vlastně děkuje?

"V první fázi bylo naším záměrem vyvolat veřejnou diskuzi a zvědavost. Nejvíc rozruchu vzbudilo arabské písmo, přitom bylo jen jedním ze čtyř," řekla Michala Langerová z agentury Bistro, která kampaň vytvořila.

Snahou bylo v české společnosti podnítit diskuzi a oslovit lidi, kteří běžně nesledují práci organizace Člověk v tísni. Kampaň se snažila je seznámit s konceptem rozvojové pomoci a jejího smyslu. Děkovné vzkazy měly lidi vyzvat k tomu, aby přestali vnímat dění ve světě zjednodušeně a stereotypně.

Děkovné vzkazy vlastnoručně psali opravdoví lidé ze zemí, ve kterých působí společnost Člověk v tísni. Konkrétně se jednalo o vzkaz od holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohamada z Afghánistánu, pana Rudolfa z východní Ukrajiny a dobrovolníka Thet Mawa z Barmy.

"Ukazujeme, kdo jsou lidé, kterým pomáháme. Kampaní jsme upozornili na to, že to jsou skutečné lidské bytosti - lidé, kteří se snaží vypořádat s těžkou situací, ve které se ocitli ne vlastní vinou. Nejsou to čísla nebo statistiky," sdělil Jan Mrkvička, ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni. "Rozhodli jsme se propojit ty, kteří by se pravděpodobně nikdy nepotkali - dárce z Česka s lidmi, kterým pomáhají."

Kromě diskuze v médiích a na sociální sítě probíhá i další cílená komunikace. První fáze kampaně měla i skrytý záměr. Předpokládané negativní reakce na diskuzních fórech a sociálních sítích posloužily pro komunikaci v druhé fázi. Následný community management předložil fakta všem "haterům", kterým se dostalo vysvětlení s odkazem na kampaňovou stránku, kde mohli nalézt odpovědi na další otázky.

Kampaň dostala podpory i od známých influencerů a osobností, jako jsou například Tomáš Třeštík, Dan Přibáň, Ladislav Zibura, Filip Horký, Do Thu Trang, Daniela Šinkorová, Jana Plodková, Jan Cina nebo Adam Mišík. Odkaz na kampaňové stránky sdílel na svém twitterovém účtu také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ozvali se i poskytovatelé mediálních ploch, kteří nabídli prostor pro druhou fázi kampaně.

Na stránce www.cesidekujem.cz jsou k nalezení kromě poděkování ze Sýrie, Afghánistánu, Barmy a Ukrajiny i další z Gruzie, Kambodži a Etiopie. Češi v současnosti díky organizaci Člověk v tísni pomáhají ve 30 státech světa.

Kampaň pro Člověka v tísni vytvořila agentura Bistro a partneři kampaně pracovali bez nároku na honorář. Bigboardy byly poskytnuty zdarma. Nejnižší nutné náklady šly z projektu Media4Development, jehož cílem je šíření informací o rozvojové a humanitární pomoci. Na kampaň nebyly použity žádné peníze od soukromých dárců. Ty Člověk v tísni využívá pouze na pomoc lidem v nouzi.

Billboardy: 

Autor: ali

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ