Agentura McCann a řetězec Náš Grunt získali další cenu na prestižním festivalu kreativity Cannes Lions, tentokrát zlatou. Porota ocenila nápad využít včely k demonstraci skrytých cukrů v potravinách. Mezi dalšími dnešními úspěchy pro české agentury je také kampaň pro uprchlíky od Y&R oceněná opět bronzem, tentokrát v kategorii Outdoor.
"Když jsme dostali brief, rozhodli jsme se, že neuděláme nic, co už na toto téma bylo zpracováno xkrát. Tak jsme seděli na zahrádce a přemýšleli a zabíjeli různé nápady, až jsme se dostali k diskuzi o tom, kdo je vlastně největší expert na sladké. Kdo dokáže najít cukr i v něčem, kde si my myslíme, že vůbec není. A tak jsme přišli na včely," popsala pro MSM Klára Palmer, kreativní ředitelka agentury McCann, jejíž tým stojí za kampaní oceněnou prestižním zlatým lvem v kategorii PR.
Kromě ní se na kampani podíleli kreativní ředitel Lars Killi, art directoři Richard Axell a Gerrit John Gerischer, režisér Rudolf Havlík, fotograf Václav Tlapák, strategic planner Liza Lucie Rust a client service director Martina Vopršalová. Hudbu složil Ondřej Konvička, produkci zajistila Roxana Pfeffermannová spolu s Bistro films.
Včely jako hlavní hrdinky kampaně se líbily i klientovi, který se zaměřuje na farmářské a bio potraviny. "Včely dokáží vyrobit med z čehokoli, co obsahuje 15 % a více cukru. A nápad byl na světě. Pak už jsme se zaměřili hlavně na to, jak to z teorie proměnit ve skutečnou kampaň. Byl to docela dlouhý proces, během něhož se Gerrit odstěhoval do Německa a projekt jsme dodělávali s mým novým parťákem Richardem Axellem," pokračuje Klára Palmer.
V rámci projektu vznikl např. hamburgerový, kečupový, džusový či müsli med. "Já zkusil třeba kečupový. Konzistence i chuť med připomínaly, ale hodnotný rozhodně není. A my všichni jsme si už vůči těm produktům, z nichž med vznikl, vypěstovali psychologický blok, takže nás to opravdu nelákalo ho zkonzumovat," podělil se o zkušenost jednatel Našeho gruntu Jiří Málek.
Kampaň vedla k 10% nárůstu návštěvnosti na pobočkách řetězce, kterých je v současné době 22 po celé ČR. Tento nárůst byl zaznamenán během jednoho měsíce, a to porovnáním prodejů top produktů s předchozím měsícem.
"Jsme rádi, že na naši kampaň reagují pozitivně nejen naši zákazníci, ale že ji ocenila i odborná veřejnost. Většinu naší klientely tvoří lidé se středním a vyšším vzděláním, kteří se aktivně zajímají o kvalitu toho, co konzumují, proto jsme si mohli dovolit i poněkud sofistikovanější formu komunikace. Témata jako přidaný cukr, palmový olej a jim podobné jsou pro naše zákazníky důležitá," dodává Jiří Málek.
Do kategorie PR se v rámci soutěže Cannes Lion hlásilo 2224 prací, oceněno bylo 84 z nich, z toho 19 zlatým lvem. Jedná se o jedno z vůbec nejprestižnějších ocenění v reklamní branži. V roce 2014 zlatého lva získala agentura Y&R.
Grand Prix ve stejné kategorii získala také kampaň podporující konzumaci zdravějších potravin, tentokrát s označením bio. Šlo o tento experiment, který provedl ve Švédsku řetězec Coop spolu s agenturou Forsman & Bodenfors.
V kategorii Outdoor, jejíž výsledky se dnes v Cannes také vyhlašovaly, získala nejvyšší ocenění kampaň "Brewtroleum" od Heinekenu z Nového Zélandu, během které se zbytky z produkce piva měnily na biopalivo.
Nejvyšší ocenění v kategorii Creative Effectiveness, kde se auditují výsledky kampaní oceněných za kreativní přínos v předchozím roce, získal dojemný vánoční motiv britského řetězce John Lewis z roku 2014.