Nenuťte mě přemýšlet! aneb Psychologie skrytá za konverzemi

Relax
26. 10. 2016 14:37
bez popisku 858089
bez popisku 858089

Jedním z highlightů letošního Marketing Festivalu bylo jednoznačně vystoupení Michaela Lykke Aagaarda ze společnosti Unbounce, který zkoumá psychologické pozadí uživatelského zážitku. Své dojmy z přenášky popsala Kristina Hartman z agentury Nydrle.

Pro marketéry, kteří při práci kombinují data s obsahem, byl příjemným zpestřením jinak spíše analyticky zaměřeného programu. A především to byl přece jenom jiný, asi se dá říct i vyšší, styl prezentace. Záměrně jsem použila výraz vystoupení, jelikož Michael sehrál lepší divadlo než řada profesionálních herců. Některé momenty byly možná na české publikum trochu teatrální, zejména když se válel v křečích po zemi, ale v každém případě to bylo skvělé oživení "klasických" prezentací a probuzení publika, které bylo na konci festivalu značně unavené.

Základní myšlenkou jeho prezentace byla změna přístupu k uživatelům demonstrovaná na UX webových stránek a aplikací. Michael názorně předvedl, co se odehrává v mysli uživatele, když klikne na banner slibující demo video a na landing page pak vidí lány textů, množství panelových nabídek, další bannery po pravé straně, pak ještě bannery dole nad patičkou...a přitom žádná (!!!) z těchto nabídek nenabízí ono slíbené demo video.

Manipulace se nevyplácí

První problém podle něj je, že se marketéři snaží uživatele oklamat a různými triky ho donutit, aby zanechal omylem lead, mimoděk si něco stáhl anebo minimálně strávil na našem webu více času. Ono se to možná i stane, ale uživatelova zkušenost nebo dokonce prožitek rozhodně není pozitivní. Pokud změníme přístup a začneme mluvit lidsky a jednoznačně, budeme na landing page naplňovat představy a očekávání vyvolávaná v bannerech, dost možná nám sice klesne průměrná doba strávená na stránce, ale rozhodně také bounce rate (míra okamžitého opuštění stránek) a v dlouhodobém měřítku posílí také reputace daného webu a produktu, který nabízí. Nezbývá než doufat, že tuto část prezentace pozorně poslouchali všichni přítomní klienti. Až budou příště UXáci managementu složitě obhajovat férově a čistě navržený obsah webu, doporučuji na tuto prezentaci odkázat.

Průnik mezi racionálnem a emocemi

Druhý problém podle Michaela spočívá v diametrálně rozdílném uvažování marketérů a koncových uživatelů. Když markéter vytváří obsah, uvažuje analyticky a komplikovaně, zatímco uživatel se chová intuitivně, emotivně, rychle a bez logického uvažování. Pokud tedy chceme, aby uživatel udělal na našem webu to, co chceme, musíme naše řešení přizpůsobit jejich způsobu přemýšlení. Musíme jim nastavit přehledný a přímočarý proces bez zbytečných otázek a informací. Zahoďme dlouhé formuláře a ptejme se uživatele jen na to, co opravdu potřebujeme vědět. Hledejme průnik mezi markeťáckým racionálnem a uživatelskými emocemi. A pokud myslíme, že jsme ho našli, tak řešení testujme a optimalizujme. A nikdy nepřestávejme.

Kristina Hartman, social media manager, Nydrle

Autor: Kristina HartmanFoto: archiv , Marketing Festival

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ