Česká ministerstva vidí v Instagramu příležitost pro oslovení mladých občanů. Snad síť nevyjde z módy, než se s ní úřady naučí pracovat.
Instagram má čerstvě přes miliardu uživatelů a čeká se, že se stane největší sociální sítí světa. Z českých orgánů státní správy si ale zatím jen některé uvědomily, že vůbec existuje, a většinou ho nechávají na druhé koleji.
Svůj účet na této síti spravuje jen šest českých ministerstev ze čtrnácti. Nejúspěšnější z nich je resort obrany, který má z aktivních ministerských účtů ten nejstarší - funguje od konce června 2016 a sleduje ho přes 2,5 tisíce uživatelů. Je dobrým příkladem toho, jak zužitkovat vizuálně atraktivní prostředí, kterým armáda pro mnohé je.
"Naší snahou bylo využít množství kvalitních fotografií, které v resortu obrany vytvářejí nejen redaktoři z časopisu A report a webu Army.cz, ale také sami vojáci v útvarech. Zároveň jsme chtěli oslovit mladší generaci, která Instagram hojně využívá," popisuje MSM důvody pro vznik účtu Jan Pejšek, mluvčí ministerstva. Podle něj se sociální sítě obecně stávají jedním z nejdůležitějších komunikačních kanálů v resortu obrany a aktivně se využívají i v rámci armádního náboru.
Ještě o půlrok starší je profil Ministerstva kultury ČR. Už více než rok na něm ale nepřibyl žádný příspěvek. Proč, to se MSM nepovedlo zjistit - na dotazy nikdo z ministerstva neodpověděl. Jeho účet na Twitteru je na druhou stranu velmi aktivní i populární, a to především zásluhou bývalého správce Petra Kukala, který však instituci na jaře opustil.
Komunikaci posílíme v budoucnu
Zbylá ministerstva, zastřešující životní prostředí, místní rozvoj, spravedlnost a zahraniční vztahy, používají své účty zdrženlivě. "Náš účet je zatím v takovém mírně udržovacím módu, tj. pouze publikování fotografií. S rychle rostoucím významem Instagramu jako komunikačního média mezi širokou veřejností tam ale zřejmě v budoucnu komunikaci posílíme, respektive vytvoříme nějakou konkrétní strategii," zní z úst Petry Roubíčkové, tiskové mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR. Podobný postoj mají i zbylé resorty, jejichž účty sleduje nanejvýš tisíc fanoušků.
Samotné Ministerstvo zemědělství ČR instagramový účet nemá, ale fotky z českých polí za něj zveřejňuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který do působnosti ministerstva spadá a stará se například o značku Klasa. Ani po necelých dvou letech ale účet nemá více než sto fanoušků a jasnější koncepci. "Výhledovým cílem účtu je alternativní propagace zemědělství a venkova především u mladší generace, která Instagram používá," říká MSM Vladimíra Nováková, tisková mluvčí SZIF. Podle ní jsou nejdůležitějším kanálem webové stránky. Z ostatních ústředních orgánů státní správy, v jejichž čele nestojí ministr, má Instagram už pouze Český telekomunikační úřad a Úřad vlády ČR.
"Správa účtu je v kompetenci Odboru komunikace a slouží jako doplněk ke komunikačnímu mixu, kde můžeme oslovit i jiné publikum než na ostatních sociálních sítích," popisuje Petra Doležalová, mluvčí vlády, správu vládního Instagramu.
Podle ní při změně vlády či jejího předsedy nedochází k hromadnému předávání účtů na sociálních sítích. "Agenda je předávána postupně. Například twitterový i facebookový profil Úřadu vlády existují od roku 2010 a zažily přechod s nástupem nové vlády bez potíží již 3×," dodává Doležalová.
Článek původně vyšel v tištěném MSM 16. 7. 2018. Po zveřejnění na webu jsme ho doplnili ještě o vyjádření z Úřadu vlády ČR.