Ronald Lauder, majoritní vlastník televize Nova, by měl podpořit digitalizaci televizí v Česku a umožnit tak rozvoj dalších nezávislých stanic. V neděli ho k tomu vyzvala Asociace digitálních televizí (ADT). Lauder nyní podle ADT pobývá v Česku v souvislosti s jednáním představenstva společnosti CME, která vlastní televizi Nova. Nástup nových digitálních stanic se zbrzdil vinou soudních sporů kolem udělování licencí pro tento nový způsob TV vysílání, do nichž se zapojila i Nova.
Místopředseda ADT Martin Mrnka dnes ČTK řekl, že asociace v otevřeném dopise vyzvala Laudera, aby podpořil digitalizaci přijetím nejnovějšího plánu na její odblokování, což by měla umožnit novela vysílacího zákona. Tento plán vznikl na půdě ministerstva vnitra a nyní je v připomínkovém řízení. ADT otevřený dopis poslala na vědomí také americkému velvyslanectví, ministerstvu vnitra, kultury a vedení TV Nova.
ADT v dopise připomíná, že v roce 1993 poskytla ČR bezplatně Lauderově Nově své nejlepší technické zařízení pro šíření signálu. "Přestože TV Nova nedodržela původní podmínky licence, nebyla za to nikdy sankcionována. Investice vložené do nezávislého programu se plně vrátily již v prvních letech vysílání," stojí v tiskové zprávě ADT. Česko navíc Lauderovi podle ADT na základě rozhodnutí arbitrážního řízení vykompenzovalo i soukromý spor, který vedl s tehdejším managementem TV Nova.
Ministerstvo kultury dokončilo návrh novely vysílacího zákona. Měla by přinést kratší odvolací řízení proti neudělení vysílacích licencí a umožnit Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) přidělování testovacích digitálních licencí. ADT uvedla, že ministerstvo vnitra "aktivně převzalo iniciativu po ministerstvu kultury" a připravuje návrh zákona, který by proces digitalizace mohl odblokovat. Návrh představil náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček a národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva. Přijetí návrhu by umožnilo českým a moravským divákům naladit v roce 2009 až 20 digitálních televizních stanic s původním českým obsahem, uvedla ADT.
Kompromisní návrh
"Členové asociace považují návrh ministerstva za první opravdu komplexní řešení, které může odblokovat současný stav televizní digitalizace," píše dále ADT. Kompromisní architektura návrhu umožňuje, aby byly uspokojeny všechny rozumné nároky současných i budoucích vysílatelů televizního programu, provozovatelů sítí i inzerentů, mediálních agentur a výrobců spotřební elektroniky, dodala ADT.
Vysílací rada loni v dubnu udělila šest TV licencí pro digitální vysílání právě stanicím nyní sdruženým v ADT. Šest neúspěšných uchazečů o licence včetně Novy, Primy či Galaxie sport ale u soudu napadlo zdůvodnění rady, proč nedostaly licence právě tyto stanice. Soud nakonec v září zrušil celé rozhodnutí rady týkající se nejen neúspěšných žadatelů, ale i zrušil i udělení licencí vítězům tendru.
Následně byla podána řada kasačních stížností jak ze strany neúspěšných i úspěšných účastníků výběrového řízení na digitální TV licence, tak ze strany vysílací rady, z nichž část řeší Nejvyšší správní soud dodnes. Rada tak zatím neudělila nové licence, ani se neuzavřely soudní spory, které by potvrdily, nebo zamítly verdikt Městského soudu v Praze o zrušení udělení licencí.
Digitální vysílání (zkráceně DVB-T) v následujících letech zcela nahradí současné letité analogové vysílání. Podle návrhu Českého telekomunikačního úřadu by se tak v ČR mělo stát do října 2010.
Foto: www.forbes.com