Ropná společnost BP se snaží očistit svou pověst nejen na amerických plážích znečištěných unikající ropou, ale i nápravou vlastního mediálního obrazu. Na reklamní spoty, které mají zlepšit její veřejný obraz, podle deníku Wall Street Journal údajně utratila už padesát milionů dolarů (přes miliardu korun), velká část reklamní kampaně se přitom na obrazovkách teprve objeví.
Investice britské firmy do reklamního prostoru a času se staly terčem kritiky amerického prezidenta Baracka Obamy. Minulý týden, tedy v době, kdy ropa stále nekontrolovaně unikala do Mexického zálivu, uveřejnila BP televizní spot, v němž vystupuje její generální ředitel Tony Hayward. Šéf společnosti na optimisticky laděném videu děkuje vládě i dobrovolníkům za jejich pomoc a slibuje americkým daňovým poplatníkům, že se na úklidu nebudou podílet svými penězi.
"Všem dotčeným a jejich rodinám se hluboce omlouvám," říká Hayward ve spotu, který si vysloužil kritiku veřejnosti. Podle americké agentury Ace Metrix, která oslovila 560 lidí ve věku od 21 do 54 let, jen jeden z pěti Američanů věří, že Hayward ve spotu mluvil upřímně. Plné tři čtvrtiny lidí si navíc myslí, že by měl generální ředitel rezignovat na svou pozici. Hayward však o víkendu oznámil, že se svého postu nevzdá.
ČTĚTE TAKÉ: Kryt nad vrtem odčerpává polovinu ropy, říká šéf BP
Video, které společnost uveřejnila minulý týden, je přitom nejspíš jen předvojem masivní reklamní kampaně, která má společnosti vrátit dobré jméno. "Připravujeme řadu reklam, které se objeví na obrazovkách během příštích dnů a týdnů," řekl deníku Wall Street Journal mluvčí BP Andrew Gowers. Neřekl, jestli se generální ředitel objeví i v dalších spotech, kampaň však podle něj "zahrne řadu lidí a informací o odpovědi společnosti na krizi."BP podle deníku pozastavila tvorbu klasických reklam a soustředila se na informování veřejnosti o vlastním boji s ropnou skvrnou, která poškozuje životní prostředí. Kolik ale na svou očistnou kampaň vynaloží peněz, americkým novinářům neprozradila.
Firma kvůli dosavadním neúspěchům při řešení úniku, který již byl označen za nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách USA, čelí výraznému poklesu svých akcií, které se za měsíc a půl od katastrofy propadly o více než třetinu. Stejně tak je i pod tlakem Bílého domu, jejž pro změnu kvůli neutěšené situaci v Mexickém zálivu stále více kritizuje veřejnost.
Ilustrační foto: www.profimedia.cz, ČTK/AP