Britská BBC připustila, že bylo chybou zahrnout do zpravodajského servisu na internetových stránkách z útoků v Bombaji informace z mikroblogovacího systému Twitter. Pochybnosti o rozšiřování informací z tohoto zdroje použitých britskou veřejnoprávní společností se objevily prakticky vzápětí po výbuších.
Britská odborná veřejnost je v používání Twitteru rozpolcená. Zatímco deník Independent je zásadně proti takzvanému twitter-žurnalismu, Guardian píše o nástupu mikroblogovacího systému.
Pravicový Independent označil experiment BBC za "ruskou ruletu". Jeho autor Tom Sutcliff kritizuje zejména to, že autoři na Twitteru „střílí od boku" a jejich názory a informace nemívají zpravodajskou váhu.
ČTĚTE TAKÉ: Útok v Bombaji ukázal sílu Twitteru a Flickru
Steve Herrmann z BBC, která informace z Twiteru po útocích v Bombaji na konci listopadu používala, se do debaty vmísil až po delší době. Jako pozitivum vidí fakt, že twitteři jsou lidé ponoření do dění. Na druhou stranu ale připouští, že jim chybí profesionální odstup. Uznal také, že informace, jež BBC od uživatelů mikroblogovacího systému získala, mnohdy nebyly výrazným přínosem.
„Použití Twitteru pro nás byla dobrá zkušenost. Pro příště si musíme uvědomit, nakolik takto získané informace můžeme zakomponovat do našich zpravodajských materiálů - zda vůbec nebo jestli máme dávat více najevo, že se jedná o údaje, které jsme neověřili. Ale máme čekat a ověřovat je a pak publikovat s tím, že se jejich ověření nepovedlo? ptá se v britském Guardianu Steve Herrmann z BBC.
Foto: AP