Budoucnost zpravodajství? Kamery v mobilech
03.03.2007 16:34

Fenomén sdílení zpravodajských materiálů z převratných událostí se naplno prosadil po teroristických útocích na USA 11. září 2001. Od té doby se počet telefonů s fotoaparáty stále zvyšuje a nové přístroje navíc už často disponují i funkcí natáčení videozáznamů. Z bombových útoků v Londýně v roce 2005 tak mohli uživatelé internetu téměř okamžitě spatřit řadu snímků a videí.
Kamerou vybavené mobily tak nemusejí zdaleka sloužit jen pro zábavu. Mnoho světových i českých médií vybízí své uživatele, aby sdílením svých obrazových záznamů pomáhali vytvářet jejich zpravodajství.
Roli telefonů v boji se zločinem se snaží podchytit například New York. Starosta Michael Bloomberg v lednu představil plán, jak povzbudit obyvatele, aby svými telefony zaznamenávali pouliční kriminalitu a nebezpečné situace a záznamy okamžitě posílali tísňové lince. Radnice Prahy 6 zase vyzvala občany, aby prostřednictvím fotografií posílaných z mobilních telefonů upozorňovali na nepořádek, nelegální skládky či špatně zaparkovaná auta.
Hra na špiony
Miniaturní kamery ale také umožňují nepříjemně zasahovat do soukromí druhých - uživatel může předstírat telefonování či brouzdání po internetu, a přitom snímat okolí. Mobilní telefony často zachytí celebrity v citlivých situacích a suplují tak práci paparazziů. Jindy jsou zneužívány k provádění průmyslové špionáže. Příkladem je nedávné zatčení muže, který tajně pořídil snímky nového modelu Škody Superb a prodal je jednomu z českých bulvárních deníků.
Kontroverznost používání kamer v mobilech se nejkřiklavěji ukázala loni v prosinci. Na webu byl vystaven neoficiální videozáznam popravy bývalého iráckého diktátora Saddáma Hussajna taktéž zachycený objektivem mobilního telefonu.
Do některých míst fotografující mobil nesmí
Možnosti zabránění zneužití jsou velmi omezené. Zákaz používání telefonů s kamerami se většinou ukázal jako neúčinný. V zahraničí ho zavedla například některá fitness centra, školy, divadla, ale také sídlo amerického ministerstva obrany, Pentagon.
Zřejmě jako jediná země zakázala prodej telefonů s vestavěnou kamerou Saúdská Arábie, ale pouze dočasně v roce 2004. Třeba v Singapuru jsou takové přístroje zakázány v podnicích a zařízeních spojených s národní bezpečností. V Jižní Koreji a Japonsku musí tyto telefony při vytváření obrazových záznamů vydávat jasně slyšitelný zvuk.
Výhody i nevýhody telefonů s kamerami budou zřejmě stále více zasahovat do lidských životů. Odhad prodeje těchto přístrojů pro příští rok přesahuje jednu miliardu kusů.
Když loni americký časopis Time vyhlašoval osobnost roku, chtěl tím vzdát hold lidem, kteří naplňují internet webovými deníky, sdílejí svá videa a pomáhají vytvářet jeho obsah. Vítězem jste vy, napsal časopis. A server YouTube pro sdílení videa se stal podle časopisu Time loňským vynálezem roku.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.