
Súdánská vláda tvrdě potlačuje jakékoli kritické hlasy a politickou opozici. Ve své zprávě to tvrdí organizace Amnesty International, podle níž mají příslušníci tajné policie při pronásledování a zastrašování nepohodlných osob prakticky volné ruce. Někteří pozorovatelé tvrdí, že vláda stupňuje tlak na opoziční politiky a novináře kvůli nadcházejícímu referendu o odtržení jižního Súdánu.
Podle Amnesty International vládne v Súdánu atmosféra strachu. Zpráva zmiňuje například súdánského doktora zatčeného poté, co na internet umístil článek, ve kterém kritizoval vládu. Při výsleších jej vyšetřovatelé údajně bili elektrickým kabelem a opakovaně kopali do břicha. Po propuštění mu bylo několikrát telefonicky vyhrožováno smrtí. Svědek se kvůli nátlaku nakonec rozhodl ze země uprchnout.
ČTĚTE TAKÉ: Autokratický Turkmenistán povolí soukromé noviny
Zpráva byla zveřejněna necelý týden poté, co Mezinárodní trestní soud připojil k obžalobě súdánského prezidenta Umara Bašíra, který je souzen v souvislosti s násilnostmi v západosúdánském Dárfúru, také zločin genocidy. Bašír veškerá obvinění popírá a označuje je za spiknutí Západu.
Zemi příští rok čeká důležité referendum o odtržení poloautonomního jižního Súdánu od zbytku státu. Súdánská vláda nechala v minulých týdnech zavřít několik novinových redakcí a pozatýkat některé opoziční aktivisty a novináře. Podle pozorovatelů tak stupňuje tlak před nadcházejícím referendem.
Foto: www.profimedia.cz
Foto: www.profimedia.cz