Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyjádřila znepokojení nad tím, jak Írán postupuje v případě odsouzené americko-íránské novinářky Roxany Saberiové. Íránský soud ji poslal na osm let do vězení za údajnou špionáž.
Novinářka drží protestní hladovku, což potvrzují její rodiče, kteří jsou v Íránu, ale Teherán popírá. Podle Clintonové přicházejí z Íránu k tomuto případu nevěrohodné informace.
"Podle nás je svévolně zadržována. Vyzvali jsme íránskou vládu přímo i nepřímo, aby ji propustili. Snažíme se o kontakt jakýmkoli způsobem, soukromě i veřejně," řekla Clintonová.
ČTETE TAKÉ: Írán: novinářka odsouzená za špionáž drží hladovku
Dvaatřicetiletá Saberiová pracovala v Íránu pro několik západních sdělovacích prostředků, včetně BBC. Byla zatčena v lednu na základě udání, že kupovala alkohol. Pak se objevila informace, že měla propadlou akreditaci, a nakonec, že prováděla špionáž.
Clintonová poukázala na to, že z Teheránu proudí k případu velmi nevěrohodné a odporující si informace. "Říkají, že ji propustí, potom že ji propustí za dva měsíce. Pak ji odsoudí na osm let, ale nechají ji odvolat se. Myslím, že je to důkaz, jak těžké je jednat s vládou Íránu," sdělila ministryně.
Teherán tvrdí, že Saberiová normálně jí a že se těší dobrému zdraví. Žena se narodila v USA íránskému otci a japonské matce. Oba rodiče jsou několik týdnů v Íránu a otec tvrdí, že je dcera velmi slabá a deprimovaná. Soud s ní se konal za zavřenými dveřmi a trval jediný den.
ČTĚTE TAKÉ: Americká novinářka dostala v Íránu osm let za špionáž
Clintonová poukázala na podivné praktiky íránské justice a řekla, že v Íránu panuje lhostejnost vůči lidským právům a standardům civilizovaného světa.
Případ Saberiové může zkomplikovat snahu Washingtonu zapojit Írán do přímých jednání o jeho jaderném programu a docílit uvolnění vztahů s ním. Delegace Clintonové v březnu na konferenci v Haagu předala Íráncům dopis s žádostí o propuštění Saberiové a také o informace o dvou dalších Američanech, kteří jsou v Íránu pohřešováni.
Foto: Reuters, ČTK