Digitální televize zvažují stížnost u Evropské komise

Relax
3. 4. 2007 16:58
Martin Mrnka, ředitel a jediný zaměstnanec zpravodajské digitální televize Z1
Martin Mrnka, ředitel a jediný zaměstnanec zpravodajské digitální televize Z1

Martin Mrnka, ředitel a jediný zaměstnanec zároveň zpravodajské digitální televize Z1Měly začít vysílat letos na jaře, loni na podzim ale přišly o licence. Šestice nových digitálních stanic proto zvažuje, že si u Evropské komise postěžuje na český stát. Nelíbí se jí postup, jak se celá záležitost řešila. Asociace digitálních televizí také připravuje právní kroky vedoucí k arbitrážním řízením. Ty by vyvolali zahraniční investoři nových stanic kvůli nedostatečné ochraně jejich investic.

“Chystáme se vyčkat do začátku června, zda bude stát vzniklou situaci řešit. Pokud ne, podáme stížnost k Evropské komisi. Je to diskriminace, které se vůči nám státní instituce dopouštějí,” popsal chystané kroky a jejich důvody předseda Asociace digitálních televizí a šéf hudební televize Óčko Jiří Balbín. Óčko je jedinou ze šestice nových televizních stanic, která vysílá prostřednictvím kabelové televize a na satelitu.

Asociace dosud v souvislosti s budováním šesti nových stanic odhaduje výši dosud utrpěné ztráty na 1,4 miliardy korun. Novinářům to v pondělí řekli zástupci Asociace digitálních televizí, která těchto šest nových stanic sdružuje.

Režisér Fero Fenič, zakladatel Febio TV, připomněl, že Nova při svém startu dostala v roce 1994 velmi kvalitní celostátní síť vysílačů. Zároveň zřejmě Nova a Prima obdrží jednu, dvě či možná až tři jakési kompenzační nové licence za to, že se vzdají svých analogových kmitočtů, aby se na nich mohly budovat sítě pro digitální TV.

"My od státu nechceme nic, jen rovnost podmínek pro podnikání. Ani korunu od státu, žádné bonusy," podotkl Fenič s tím, že stát dokonce ani nenařídil kabelovým operátorům, aby nové stanice povinně zařazovali do svých sítí, zatímco u Novy a Primy tuto povinnost kabeloví operátoři mají. 

Nové kanály televizního digitálního vysílání (označované DVB-T) získaly licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání přesně před rokem. Po rok a půl trvajícím výběrovém řízení, tak dostala povolení vysílat celoformátová stanice TV Barrandov a Febio TV, stanice pro mladší diváky TV Pohoda, zpravodajsko-publicistická televize Z1, hudební Óčko a regionální zpravodajská stanice RTA. Rozjezd digitálních televizí však zablokoval na podzim soud po protestech šestice neúspěšných žadatelů včetně Novy, Galaxie sport a Primy. Ti napadli způsob, jakým vysílací rada zdůvodnila to, že jim licence udělena nebyla. Soud na podzim projednal dvě žaloby ze šesti a u obou celý verdikt rady včetně udělení licencí zrušil. Nyní majitelé digitálních televizí čekají na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, zda bylo napadení udělení licencí oprávněné, či ne.

Někteří žadatelé o digitální licence úplně rezignovali - propustili lidi, zastavili další investice do techniky, budov a nákup pořadů. Pozastaveny jsou projekty zpravodajské televize Z1, domácí TV Pohoda nebo Febio TV Fera Feniče. Jiní se naopak snaží udržet pracovní týmy, jako například TV Barrandov, které se podařilo získat zakázku televize Prima na výrobu licencovaného soutěžního pořadu Deal Or No Deal.

Bezvýchodnou situaci by mohla vyřešit novela mediálního zákona. Ta by měla odstranit některé nejasné formulace v části zákona pojednávající o udělování „nových“ digitálních licencí, které by měly podobným sporům zamezit. “Bez legislativní novely se neobejdeme. Situace digitálního vysílání soukromých stanic je zablokovaná, protože stát zýhodňuje televize, které v současnosti vysílají. Chceme proto učinit nějaký krok, který by naší situaci vyřešil,” vysvětlil svůj postoj ředitel a v současnosti jediný zaměstnanec zpravodajského kanálu Z1 Martin Mrnka.

Novelu mediálního zákona, která má situaci objasnit udělování licencí chystá národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva, ta je však stále ve stádiu příprav. “Ve středu bude zasedat legislativní pracovní skupina na ministerstvu kultury. Znění chceme finalizovat do čtrnácti dnů,” řekl pro TÝDEN.cz Duspiva s tím, že momentálně řeší otázku, zda zákon prosazovat formou vládního nebo poslaneckého návrhu zákona.

Současné analogové zemské TV vysílání, díky kterému lidé bezplatně a celoplošně přijímají ČT1, ČT2, Novu a Primu, bude v následujících několika letech zcela nahrazeno jeho kvalitnější digitální formou. Český telekomunikační úřad navrhuje, aby byl poslední analogový vysílač vypnut do konce roku 2010 podle takzvaného Technického plánu přechodu (TTP). Podle Evropské komise by se mělo konečné vypnutí analogového pozemního vysílání uskutečnit do roku 2012. TV Nova má však licenci do roku 2017 a Prima do roku 2018. TTP však doposud nemá vymahatelný status a tuzemské televize mají své kmitočty pro analogové vysílání do doby platnosti svých licencí. Pokud se stávající televize Nova a Prima dobrovolně vzdají analogových frekvencí, měly dostat náhradu, díky čemuž „v éteru“ vznikne prostor pro nové digitální stanice.

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ