• Moskevská defenestrace. Život kritických novinářů v Putinově Rusku je plný nebezpečí. Minulý týden zemřel další, Ivan Safronov (51), vojenský expert deníku Kommersant. Bývalý armádní důstojník „vypadl“ z okna svého bytu v pátém patře v době, kdy podle kolegů připravoval materiál o tajných dodávkách ruských zbraní do Sýrie a Íránu. Mimo jiné stíhaček Su-30 a protiletadlových kompletů S-300V. V obchodu, jehož prozrazení by pro Moskvu znamenalo mezinárodní skandál, mělo fungovat jako prostředník Bělorusko. Srovnávat případy zavražděných ruských novinářů bývá obtížné; Safronov například nebyl žádný opozičník a patřil takzvaně do systému. Na to, že by jeho skon byl sebevraždou, nevěří podle ruského tisku téměř nikdo. Protože prokuratura nechce smrt vyšetřovat od začátku jako vraždu, sáhla nejprve po paragrafu číslo 140, podle něhož může být až na pět let do vězení odsouzen ten, kdo dožene druhého k sebevraždě. Během prezidentování Vladimíra Putina už bylo v Rusku zavražděno přes dvacet žurnalistů.
• Vliv Castra v Praze roste. Jak jinak si vysvětlit, že unikátní litinový Hanavský pavilon z konce 19.století byl přejmenován na Havanský. Alespoň na mapce Prahy 1, kterou vydala reklamní agentura Kompakt k svátku první městské části. Chybičky se vloudily i do názvů některých dalších pamětihodností. Za ty ovšem už Kubánci nemohli.
• Tisk nakopl encyklopedii přímo do holeně. Internetová Wikipedia, tvořená lidmi a pro lid (viz TÝDEN č. 3/07), má za sebou další skandál snižující její důvěryhodnost. Jeden z nejvyšších administrátorů, který sepsal a opravil články u tisíců pojmů, lhal o svém vzdělání. Přišlo se na to náhodou, když list New Yorker citoval „doktora Essjaye“. Později se v editorialu omluvil za špatně uvedený zdroj. Profesor teologie a vyučující na univerzitě je ve skutečnosti čtyřiadvacetiletým Ryanem Jordanem z Kentucky a bez jediného titulu. Na pravou identitu „wikichytrolína“ upozornil novináře dlouhodobý kritik encyklopedie Daniel Brandt. Nakolik se mladíkovo nedostatečné vzdělání odráží v kvalitě jeho tvorby pro Wikipedii, zatím nikdo neprobádal.
• Internetová rádia se třesou. Provozovatelé internetových rozhlasových stanic hlásí ohrožení, za pár let prý nejspíše zkrachují. Americká organizace vybírající poplatky za produkci, podobně jako u nás Ochranný svaz autorský (OSA), totiž chce od roku 2010 zvýšit poplatky za každou na internetu hranou píseň z 0,08 na 0,19 centu. Většina rádií, která využívají snadnost provozu na internetu a nabízejí alternativní a vůbec méně poslouchanou hudbu, prý na něco takového nemají. V Česku na tom nejsou malé alternativní stanice o nic lépe: OSA po nich chce pět procent z hrubého příjmu. V případě, že je rádio nevýdělečné (třeba hraje skladby začínajících kapel, které ani nejsou u ochranného svazu registrované), platí nevratnou paušální zálohu 1250 až 5000 korun měsíčně podle toho, zda „vysílá“ čtyři hodiny denně nebo nepřetržitě.
Autor: -pp-, -lbz-, -dst-