In medias res 41/2007

7. 10. 2007 12:00
• Pokuta za internetovou hudbu. První případ žaloby internetových sdílečů hudby dospěl ve Spojených státech až k soudnímu verdiktu. Třicátnice Jammie Thomasová z Minnesoty má zaplatit nahrávacím studiím zastupovaným jejich národní asociací 222 tisíc dolarů. Soudce uznal, že pouhé zapojení do výměnné sítě Kazaa a nabídnutí písní ke stažení je porušením copyrightu. Vzhledem k dětinskému přístupu (připojení přes domácí počítač, používání své známé přezdívky jako uživatelského jména v Kazaa) se Thomasová těžko mohla bránit, takže na porotě bylo jen rozhodnout, jak „zlé a záměrné“ bylo její počínání. Soud bral v potaz čtyřiadvacet písní, za které mohl udělit pokutu od osmnácti do sedmi set dvaceti tisíc. Porotci ženu šetřili, přesto se s ní nejspíš RIAA nakonec dohodne na nižším mimosoudním vyrovnání. Jako hrozba „pirátům“ už soud hudebním studiím posloužil dostatečně.

• Sportovci a vědci zlobili.
V České televizi se v minulých dnech museli potýkat s nenadálými „katastrofami“. Při pondělním přímém přenosu z pražské Viktorie zlobil na stadionu proud, a tak diváci místo boje o míč překvapeně zírali na losování daviscupového utkání se Švýcarskem. Ještě že ČT „operativně přistavila na stadion náhradní elektrický zdroj, který zajistil napájení televizní techniky pro přímý přenos, který začal ve 26. minutě zápasu. Moderátor František Lutonský několik dní předtím nemusel nahazovat elektřinu, ale naopak předčasně ukončoval rozhovor. „Omlouvám se, že dnešní Interview skončí možná z pochopitelných důvodů o něco dříve,“ řekl divákům ČT 24 poté, co vysokoškolský pedagog a sociální ekolog Ivan Rynda překvapil nezvyklou artikulací a podivnými pohyby. Tréma to asi nebyla, tři dny předtím vystupoval na ČT 2 jinak. Vědec a bývalý poslanec následně vysvětloval své nezvyklé vystoupení vlivem utišujících prášků, pár deci vína či počínající horečkou.

• Dříve konec než začátek.
Sněmovna nedávno konečně schválila úpravu několika mediálních zákonů, která by měla otevřít televizní trh dalším zájemcům. Stanic zatím ale ubývá: po teleshoppingové Top TV oznámila oznámila konec i zpravodajská televize 24cz.

• Zavalíme vás DVD.
Blesk minulý týden vyrazil do boje o čtenáře s ještě nabroušenější zbraní: dévédéčka začal přibalovat již třikrát týdně. Stejný počet DVD nabízí čtenářům i deník Aha!.

• Zoufalé manželky pozlobily Filipínce.
„Jen se chci ujistit, že nemáte svůj lékařský diplom z Filipín,“ ptá se ve čtvrté sérii Zoufalých manželek, kterou právě začaly vysílat americké televize, neurotická Susan (Teri Hatcherová) doktora, když jí oznámí, že by mohla být v menopauze. Na petici, kterou podpořilo přes 50 tisíc lidí, jimž se nelíbí „znehodnocování působení Filipínců ve zdravotnictví“, a diplomatickou stížnost zareagovali v ABC Studios omluvou. Scénu ze seriálu možná odstraní, a tak ji čeští diváci v televizi asi neuvidí.

Autor:-lbz-, -dst-, -mor-

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ