Společnost Apple nabídne ve svém internetovém obchodě App Store vydavatelům a dalším poskytovatelům obsahu předplatné. Bude si z něj stejně jako ze všech nákupů v obchodě brát 30 procent. Podle odborníků firma využívá popularity svých telefonů iPhone a tabletu iPad k posílení své pozice na trhu digitálních médií. Zároveň tím ale riskuje spory s vydavateli, kteří se právě silnějšího postavení Applu obávají.
"Apple ukazuje, jaké má svaly," podotkl analytik Yair Reiner, který pracuje pro společnost Oppenheimer. "Riskuje ale, že časem naštve poskytovatele obsahu a vývojáře aplikací a donutí je hledat si jiná řešení," dodal.
Změna nicméně vychází vydavatelům i vstříc. Dosud například verze svých časopisů pro iPad mohli podobně jako na stánku prodávat jenom po jednotlivých číslech. Přechod na předplatné jim umožní nabídnout nižší ceny a získat tak více zákazníků. Vydavatelům navíc zůstanou veškeré zisky z předplatného, pokud je prodají mimo obchod Applu.
"Když nového předplatitele získá Apple, vynese mu to třicetiprocentní podíl. Když ho přivede vydavatel, zůstane mu 100 procent a Apple nevydělá nic," uvedl v prohlášení šéf Applu Steve Jobs, který je nyní na zdravotní dovolené.
Zatím si lze v App Storu předplatit pouze deník The Daily, který společnost News Corp. vyvinula s Applem speciálně pro iPad. List je dostupný jenom ve Spojených státech, jeho roční předplatné činí 39,99 dolaru, týdenní pak 0,99 dolaru. Nyní podobné předplatné na týdenní, měsíční či roční bázi budou moci nabízet i ostatní.
App Store podle Applu v současnosti uživatelům v 90 zemích včetně Česka nabízí více než 350 tisíc aplikací. Na celém světě je přes 160 milionů iPhonů nebo iPadů, na kterých tyto aplikace lze používat.
Apple původně byl hlavně výrobcem osobních počítačů. V posledních letech ale díky svým přehrávačům iPod, telefonům iPhone či tabletům iPad a internetovým obchodům iTunes a App Store hraje stále větší roli na trhu digitálních médií.