Britský premiér slibuje <span>superrychlý internet</span> pro všechny

22. 3. 2010 17:57
Gordon Brown má sen o celoplošném superrychlém internetu.
Gordon Brown má sen o celoplošném superrychlém internetu.
Gordon Brown má sen o celoplošném superrychlém internetu."Superrychlý internet je elektřinou digitálního věku," hlásá podle deníku Guardian dva měsíce před volbami do sněmovny britský premiér Gordon Brown. Svým občanům slibuje, že celoplošným zavedením vysokorychlostního připojení definitivně překlene pomalu se prohlubující informační propast mezi bohatými a chudými.

Dosavadní průměrná rychlost 4 megabity za sekundu podle Browna nestačí k tomu, aby lidé mohli využít celý potenciál světové sítě. Státní síť optických kabelů by podle něj mohla navýšit průměrnou rychlost nejméně pětadvacetkrát. Rychlost vyšší než 100 megabitů za sekundu by pak údajně ušetřila miliardy liber z vládních nákladů a umožnila by revoluci v přístupu k veřejným službám.

ČTĚTE TAKÉ: Facebookový vrah má doživotí. Sociální síť sklízí kritiku

                        Má lidstvo právo na internet? Pro je většina dotázaných

Ze superrychlého internetu stává předvolební tahák. Podobně totiž uvažuje i opozice. Na rozdíl od labouristického premiéra, který by chtěl internetovou revoluci hradit z vyšších daní za telefonní linku a přebytků z koncesionářských poplatků veřejnoprávní BBC, se konzervativci drží tržního řešení. Stejné rychlosti by podle nich mělo být možné dosáhnout v atmosféře kapitalistické soutěže.

To je však pro Browna nepřípustné. "Říkáme, že britskou digitální budoucností musí být budoucnost pro všechny, ne jen pro někoho. Pokud z toho má ale těžit každá domácnost, pak je jen fér, že k dosažení cíle každá domácnost také přispěje," řekl premiér podle deníku Guardian.

Británie - internetová jednička


Závislost na trhu by podle něj rozdělila zemi na rychlé a pomalé uživatele. "Chci, aby byla Británie světovým lídrem v digitální ekonomice," dodal Brown, podle něhož může ekonomika do roku 2020 vytvořit v Británii 250 tisíc specializovaných pracovních míst.

Rychlejší připojení by mělo přinést lidem "nové, levnější, více personalizované a efektivnější veřejné služby". Podle premiéra by ze superrychlého internetu těžily nejen domácnosti, ale i pracovní úřady, školy a nemocnice. Pokud by vznikla velká informační databáze, stačila by ke změně osobních údajů návštěva jediné stránky.

ČTĚTE TAKÉ: V USA prý potřebují superrychlý internet pro všechny


Zda Brownův návrh trefil do vkusu voličů, se ukáže možná už 6. května, kdy by podle očekávání měly proběhnout volby do dolní komory parlamentu. Podle analytiků by totiž voličská základna britských labouristů, kteří pocházejí především ze zemědělských oblastí, z novinky těžila nejméně.

S takřka totožným plánem jako britští politici, přišla v minulém týdnu do Kongresu USA Americká Federální komise pro telekomunikace, která by chtěla dopřát 100megabitové připojení všem občanům do roku 2020.

Foto: profimedia.cz

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ