Čína se <span>na den nadechla</span> internetové svobody. Díky Googlu

30. 3. 2010 07:55
Po přesídlení Googlu do Hongkongu vzrostl zájem o politická témata.
Po přesídlení Googlu do Hongkongu vzrostl zájem o politická témata.
Po přesídlení Googlu do Hongkongu vzrostl zájem o politická témata.Přesídlení vyhledávacích služeb Googlu z kontinentální Číny do Hongkongu nakrátko oslabilo státní cenzurní filtry. Když v úterý začala americká společnost ze svého hongkongského útočiště nabízet necenzurované vyhledávání, dostali Číňané jedinečnou šanci brouzdat webem téměř bez omezení.

Během minulého úterý tak podle amerického deníku The New York Times víc než desetinásobně vzrostlo vyhledávání politicky citlivých výrazů, jako je "Tiananmen", "Falun Gong" nebo "korupce".

ČTĚTE TAKÉ: Google v Číně zůstane, ale přestěhuje své sídlo


V dalších dnech ale zájem o cenzurovaná témata opadl. Čínská vláda se totiž přizpůsobila podmínkám nastaveným Googlem a jeho službu z velké části zablokovala. Během víkendového testování v několika čínských městech byly údajně stránky google.com.hk pro uživatele hledající výraz "Tiananmen" nebo dokonce jména čínských členů vlády na několik minut nedostupné. Největší čínský vyhledavač Baidu ve stejné době žádné výpadky netrápily bez ohledu na to, co bylo hledáno.

ČTĚTE TAKÉ: Google si v Číně podepsal rozsudek, tvrdí analytici

Přestože naprostá většina z čtyřsetmilionové čínské internetové populace zůstala vůči odchodu Googlu netečná, během úterý zaznamenal Google 2,5 milionu dotazů k Tiananmen, slavnému čínskému Náměstí nebeského klidu, na němž byly v roce 1989 násilně potlačeny protistátní demonstrace. Ještě více lidí, celkem 4,7 milionu, vyhledávalo informace k zakázanému náboženskému hnutí Falun Gong. Rekord však drželo 20 milionů dotazů směrovaných k slovu Google.

Ve stejné době čínská vláda rozjela kampaň, která měla za cíl vymazat Google z paměti svých občanů. "Komentáře na sociálních sítích, které vyjadřují podporu společnosti Google, jsou smazány během několika sekund," řekl The New York Times nezávislý novinář a expert na čínská nezávislá média Oiwan Lam.

Necenzurovanou podobu Googlu si Číňané užili jen minulé úterý.Podle China Digital Times přikázal čínský státní úřad pro informace všem zpravodajským webům, aby pročistily textové, obrazové a audiovizuální materiály, které jsou určené příznivcům Googlu, vyzývají ho, aby zůstal v Číně, nebo vyjadřují podporu jemu, stejně jako službám, které se odchylují od oficiální politiky.

Podle Javena Yanga, webového správce cestovní stránky Guangzhou, byli v pátek zaměstnanci jeho společnosti požádáni, aby odstranili všechny komentáře spojené s Google. "Hlavní správce webu, který běžně dostává oznámení z vlády, nám řekl, abychom smazali všechny příspěvky vztahující se k 'nějaké americké společnosti odcházející z Číny," řekl podle The New York Times Yang.

Čínská vláda nikdy nepřipustila, že by existoval vyhledávací filtr ani cenzurní směrnice, které jsou určené zpravodajským organizacím nebo webovým stránkám. Na rozdíl od jiných zemí, které filtrují přístup k internetu, Čína nepřiznala, že stránky blokuje, a všechny problémy s přístupem na nepohodlné weby označuje za závady technického charakteru.

Foto: profimedia.cz
Autor: -pev-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ