O čem se píše ve světě? Pro úterní přehled jsme vybrali zprávu o takzvaných "stanech lásky" na čínských kolejích nebo informaci o tom, jak lidé z potravinářského průmyslu v šedesátých umlčeli vědce penězi a cukr dostal zelenou. BBC zase uvádí vizi o přepravě cestujících bezpilotním letadlem.
V posledních pěti letech se na čínských kolejích rozmohly "stany lásky". Říká se jim tak, ale vůbec "nejde o to, co máte na mysli", píše CNN. Stany jsou neobvyklým řešením, jak ulehčit nováčkům na vysoké škole chvíle odloučení od rodiny. Právě pro rodinné příslušníky jsou totiž stany v tělocvičně určeny.
"Přechod na vysokou školu je v životě mladého člověka důležitá chvíle, a máma s tátou ji nechtěli propást," svěřil se Siung Ťin-čchi, nový student na univerzitě v Tchien-ťinu. Jeho rodiče za ním jeli vlakem přes devatenáct hodin.
Delší návštěvy rodičů čerstvých čínských vysokoškoláků sklidily i negativní ohlasy v souvislosti s nesamostatností mladých lidí. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, jaká konkurence mezi žáky v čínském školství vládne. Pokud se někomu podaří dostat na vysokou školu, je to skutečně záležitost celé rodiny.
Za zlehčování souvislosti mezi konzumací cukru a srdečními chorobami dostávali vědci v šedesátých letech zaplaceno. Nově objevené dokumenty dokazují, že se řada výzkumů nebo dietologických doporučení řídila spíše potřebami potravinářského průmyslu než lidí. Přestože se dokumenty vztahují k případům starým už přes padesát let, je zřejmé, že vědecká doporučení ovlivňují trh i v současnosti. Příkladem může být loňský soud s firmou Coca Cola, která se snažila v médiích omezit zprávy o souvislosti sladkých limonád s obezitou. V červnu tohoto roku se také odhalil případ, kdy výrobci cukrovinek financovali studie, že děti, které jedí sladké občas, váží méně než ty, které sladkosti nejedí vůbec.
Samořídicí vlaky, auta bez řidiče, to všechno už po světě jezdí. "Dočkáme se i dopravního letadla bez pilota?" ptá se server BBC. Je důležité poznamenat, že už v takové době jsme. Kapitáni letadel sami pilotují především během vzletu a přistání, v dostatečné výšce již letadlo přepíná na autopilota. Otázkou je, zda se budou cestující s pilotem-strojem namísto člověka cítit bezpečněji?
Nehody letadel nejsou časté, technologie se posouvá a stroje podléhají přísným kontrolám. Stále častějším důvodem havárie je tak právě lidský faktor, ať už je to únava, nepozornost, nebo psychický stav. Pokud automat správně funguje, neselže. Jenže zatímco takové selhání u vlaku nebo auta nemusí vést nutně ke kolizi, u letadla je riziko vyšší. Přeprava cestujících bez pilotů tak nejspíš zůstane na úrovni diskuzí.