Za odvahu, s jakou navzdory pronásledování usiluje o demokratickou změnu uvnitř své země, udělí česká humanitární organizace Člověk v tísni vietnamské blogerce Pham Doan Trang ocenění Homo Homini. Zveřejnila Zuzana Gruberová z Člověka v tísni. Organizace každoročně uděluje cenu za mimořádný přínos v oblasti lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů při zahájení festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět. Letos ji předá 5. března.
Ocenění slouží jako podpora a výraz úcty laureátům. Podle organizátorů ceny je Pham jednou z vůdčích postav vietnamského disentu a na svém blogu upozorňuje na nespravedlnosti páchané komunistickým režimem. Vysvětluje také Vietnamcům, že mají právo vystupovat proti represím. "Je za to soustavně zastrašována státní mocí. To ji ale neodradí. I když se musí ukrývat, nepřestává psát. Nedávno vydala svou devátou knihu. Pojednává o demokracii a její šíření je ve Vietnamu přísně zakázáno," uvedl Člověk v tísni.
Podle Pham by bylo ale "lepší, kdybychom žili ve světě, v němž se takové ceny jako Homo Homini vůbec nemusely udělovat". "Ve světě, kde bychom nemuseli o porušování lidských práv mluvit, protože by k němu vůbec nedocházelo. Tak to ale není. A proto potřebujeme vaši, mezinárodní podporu. Jen ta totiž může vytvořit smysluplný tlak na vietnamský režim a přinést změnu k lepšímu," uvedla Pham.
Ve Vietnamu, který je aktivisty označován za jednu z nejzkorumpovanějších zemí v Asii, drží komunistická strana v rukou soudní, zákonodárnou i výkonnou moc. Tamní úřady podle kritiků potlačují svobodu projevu a zasahují pravidelně proti disentu. Ti, kdo kritizují vládu na internetu či jinde, podle zahraničních agentur často končí ve vězení.
"Situace se v posledním roce zhoršila. Jen loni bylo zadrženo více než 20 osob - za články na osobních blozích nebo za statusy na Facebooku. Můžeme mluvit o cílené, systematické snaze umlčet kritické hlasy," doplnila k situaci ve Vietnamu ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni Sylva Horáková.