Svět se zmítá v problémech čím dál zapeklitějších - a nejchytřejší mladí lidé tráví čas programováním hloupostí, jako je iPivo pro iPhone nebo aplikace Hoď po kamarádovi ovci pro sociální síť Facebook.
Dělejte radši něco pořádného, co má smysl, pomáhá lidem a zlepšuje svět. Jako například web witness.org, který za použití nových technologií upozorňuje na případy porušování lidských práv. Nebo jako skupina aktivistů, která pomocí webaplikace Google Earth odhaluje ilegální kácení deštných pralesů. Nebo patientslikeme.com, web, který umožňuje nemocným lidem komunikovat s pacienty se stejnou diagnózou. Dělejte něco, na čem záleží!
To je stručné shrnutí hlavní přednášky, kterou tento týden na konferenci Web 2.0 Expo v Berlíně prezentoval počítačový vizionář Tim O'Reilly. Před čtyřmi lety vymyslel a definoval pojem Web 2.0, souhrnné označení nové generace internetových aplikací, které jsou tím lepší a užitečnější, čím víc lidí je používá. Příkladem může být Google, ten se „učí" z toho, na co lidé odkazují a klikají, nebo třeba komunitní fotografické album Flickr.com.
Rizikový kapitál už není, co býval
Do Berlína se sjely stovky lidí, kteří mají s Webem 2.0 co do činění - ať už z velkých a bohatých korporací, nebo z malých začínajících firmiček - a debatovali o tom, co dál s internetem, jestli je Web 2.0 mrtvý, zda vůbec někdy existoval, a pokud ano, co s ním udělá ekonomická krize.
K nejdůležitějším bodům programu patřil Pitch Camp, setkání autorů nových internetových projektů s ostřílenými investory. Ti webový potěr učili, jak svůj nápad prezentovat, když například chtějí získat pár milionů dolarů na jeho další rozvoj. Není to nic jednoduchého, zvlášť v době, kdy se miliardy ve fondech rizikového kapitálu rychle tenčí.
„Ještě před rokem investorům stačilo, když měl projekt šanci získat aspoň nějaký podíl na trhu. Dnes se hned ptají, kdy začne vydělávat, nebo kdy se aspoň dostane na nulu," řekl jeden z organizátorů akce Ted Sheldon. Doby, kdy spoluzakladatel firmy Netscape James Clark přišel za investorem, řekl mu, že má fantastický nápad, nemůže mu říct jaký, ale potřebuje na něj 50 milionů dolarů - a dostal je - jsou zřejmě pryč.
Nesuďte lidi podle toho, jak mluví
Mezi účastníky Pitch Campu byl i český zástupce Pavel Neuman, zakladatel firmy Buzzmedia. Jeho nápad zní: dát dohromady nejúspěšnější české blogery a prodávat na jejich blozích reklamu. „Kdo nemá aspoň milion zhlédnutých stránek za měsíc, ten reklamní agentury nezajímá," říká Neuman. Takové výsledky nemá žádný jednotlivý český bloger, dohromady je ale dají. Buzzmedia chce zároveň jimi vytvářený obsah nabízet k publikování novinám, časopisům a velkým serverům.
Myšlenka je to zajímavá a zřejmě i životaschopná - Pavlu Neumanovi na jeho nabídku již předběžně kývla některá z nejznámějších jmen zdejší blogosféry, například Patrick Zandl, David Grudl nebo Adam Javůrek.
Vytáhlý mladík v mikině s kapucou však podcenil její prezentaci - do Berlína přijel vlakem s batohem asi hodinu před svým vystoupením. Jako jediný ze všech zůčastněných neměl připravené žádné podklady, na pódiu improvizoval, opakoval se, jeho angličtině nebylo místy rozumět. Diváci v sále mohli výkony hodnotit krátkými zprávami přes Twitter. „Chudák Čech. Bez slidů (obrázků promítaných na plátno - pozn. red.) se v tom ztratil. Netuším, co říkal," zněla jedna z nich.
Do Neumana se vzápětí pustili i přítomní investoři. V poslední chvíli ho však zachránil nejslavnější z nich, jedna z hlavních hvězd celé konference, izraelský veterán Yossi Vardi. Díky jeho kapitálu vznikla například služba ICQ, kterou pro výměnu rychlých zpráv používá skoro půl miliardy lidí. „Znám Pavla i jeho rodinu odmalička. Nedávno jsem ho navštívil v Česoklovensku (název již neexistujícího státu Vardi zkomolil - pozn. red.). Vím, že to je pilný a nadaný mladý muž. Jeho nápad má ohromný potenciál. Neposuzujte lidi podle toho, jak mluví, ale podle toho, jací jsou."
Následoval bouřlivý potlesk, zřejmě nejsilnější, jaký kdo na Pitch Campu sklidil. Odpoledne a večer pak Pavel Neuman potkal také díky Vardiho zásahu spoustu nových známých, nasbíral cenné kontakty. „Nikdy jsme spolu nemluvili, vůbec se neznáme. Asi to byl vtip," myslí si o Vardiho akci, která ho zachránila před ostudou.
Nejzajímavější evropské on-line projekty 2008 |
Na zahajovacím večeru berlínské konference Web 2.0 Expo se představilo šest evropských internetových projektů, které porota vybrala z několika desítek zájemců, protože jsou podle ní skutečně originální a mají šanci uspět. |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Foto: autor