EU se chce stát digitální velmocí. Jenomže jak to udělat?

29. 9. 2017 12:28
V Tallinnu začal dopoledne digitální summit Evropské unie.
V Tallinnu začal dopoledne digitální summit Evropské unie.

V Tallinnu začal dopoledne digitální summit Evropské unie. Lídři evropských zemí chtějí v Estonsku hledat způsob, jak udělat z unie světového lídra v digitální oblasti. Zabývat se budou také hrozbami, kterým lidé, firmy i státy v kyberprostoru čelí.

"Pátek bude věnován především tomu, abychom diskutovali o tom, co můžeme udělat společně na úrovni EU tak, aby Evropa nezůstala stranou a aby se stala lídrem v oblasti digitalizace," řekl novinářům před zahájením summitu český premiér Bohuslav Sobotka.

EU podle něj potřebuje vytvořit společný digitální trh s volným pohybem dat, která nejsou osobními údaji. "Pokud máme čelit Spojeným státům, Číně a dalším rychle se rozvíjejícím oblastem, tak je důležité, aby Evropa pokročila v oblasti digitálních pravidel," řekl.

Také podle šéfa irské vlády Leo Varadkara je cílem summitu udělat z EU světového digitálního lídra. Premiér země, v níž má díky nízkým firemním daním evropské sídlo řada amerických internetových společností, se ale vyslovil proti zatěžování digitální sféry vyššími daněmi a byrokratickými omezeními. "Musíme podporovat inovace. Vyšší zdanění a více regulací řešení nepřinese," řekl při příchodu na summit.

Britská premiérka Theresa Mayová se před zahájením summitu vyslovila pro spolupráci v boji proti kybernetickým hrozbám, které podle ní ohrožují státy i firmy, mimo jiné v bankovním sektoru. "Spojené království bude připraveno spolupracovat s evropskými partnery na vývoji společné kybernetické bezpečnosti," řekla Mayová, jejíž země v současnosti jedná s EU o svém vystoupení z bloku.

Sobotka podotkl, že konání summitu v Estonsku je příhodné, protože tato země patří mezi nejpokročilejší v Evropě při zavádění digitálních technologií. Připomněl, že estonské úřady komunikují s firmami i občany elektronicky a Estonci mohou volit po internetu. Elektronizace veřejné správy v Estonsku podle něj může být vzorem pro Česko.

Summit by se měl zabývat časovým rámcem až do roku 2025. Prezidenti a premiéři členských zemí mají hovořit o základních aspektech budování evropské digitální budoucnosti - od důvěry občanů vlastních zemí, přes zajištění počítačové a datové bezpečnosti, rozvoj elektronické státní správy, až po podporu souvisejícího průmyslu a ekonomiky, ale i vědomí a znalosti společnosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Virginia Mayo

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ