Evropská komise varuje před sociálními sítěmi
28.01.2009 13:39 Původní zpráva
Evropská komise varuje před nebezpečími, která se skrývají za sociálními sítěmi, zejména za Facebookem. S výstrahou přišel komisař Jacques Barrot, který je zároveň viceprezidentem evropského orgánu a má v ní na starosti oblast spravedlnosti a bezpečnosti.
Mladí lide podle něj „odhalují denodenně on-line svůj život, aniž by si byli vědomi toho, že takové chování může teď i v budoucnu nabourat jejich soukromí."
ČTĚTE TAKÉ: Kojení na Facebook nepatří?
Barrot upozorňuje zejména na fakt, že sociální sítě používají mnozí zaměstnavatelé, kteří si mohou své budoucí pracovníky prolustrovat a získat o nich informace, jež nesouvisí úplně s výkonem povolání, například o divokých večírcích nebo o tom, s kým se člověk přátelí.
Rozchody i vražda
Podobné varování nedávno na serveru Lupa.cz publikoval Tomáš Jindříšek, ředitel agentury OgilvyInteractive. Inspiroval ho případ, kdy jedna jeho známá na Facebooku impulsivně oznámila rozchod s dlouholetým partnerem a poukázal na nebezpečí, jež výlevy na sociálních sítích mohou skrývat.
„Nejčastěji svobodu ztrácíme hlavně v situacích, kdy si to neuvědomujeme. (...) Sociální sítě berou lidem pro mnohé lákavou (i když často jen pocitovou) anonymitu chování na netu," napsal.
Podobných případů se ve světě událo hodně. Minulý týden byl odsouzen Američan, jenž v roce 2008 zabil svou ženu kvůli tomu, že na Facebook změnila svůj stav z vdané na svobodnou. V současnosti se v Británii zase šíří spekulace o rozchodu prince Harryho s jeho přítelkyní Chelsy, jež plynou z její hlášky na Facebooku: "Relationship: Not in One."
Reklama i státní úřady
Informace ze sítí, jako je Facebook, mohou využívat i reklamní agentury, upozorňuje evropský komisař Barrot. Varoval také před využitím údajů z internetu tajnými službami či úřady jednotlivých států.
Například česká civilní rozvědka se o informace, které o sobě lidé publikují na internetu, živě zajímá. Reportér Týdne potkal v říjnu v Berlíně na konferenci o takzvaném webu 2.0 (sociálních internetových aplikacích nové generace) zaměstnance Úřadu pro zahraniční styky a informace, který si však přál být inkognito.
ČTĚTE TAKÉ: Příznivci vlády se svolávali i pomocí Facebooku
Evropská komise vycházela z průzkumu z konce roku 2008. Pouze třetina mladých lidí ve věku 15-24 let si podle něj uvědomuje svá práva v souvislosti s nakládáním svých osobních dat na internetu.
V Českém prostředí má svůj profil na některé ze sociálních sítí zhruba sedmdesát procent uživatelů internetu. Největší podíl z nich tvoří právě mladí lidé ve věku 15-24 let, z nich využívá komunitní weby 88 procent.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.