Exministryně si ve své knize pomohla textem z Wikipedie
31.03.2010 12:34
Na to, že rektorka poznaňské vyšší obchodní školy prakticky celý úvod knihy s názvem Hospodářství a informační společnost opsala, upozornil publicista Marek Wronśki, který se zabývá problematikou plagiátu v polském školství. Zjistil, že Kamelová-Sowińská ze sedmistránkového úvodu pouhé čtyři věty vymyslela sama.
Zbytek okopírovala z internetové encyklopedie Wikipedia, z internetových stránek varšavské vysoké ekonomické školy nebo ze studentského webu, kde jsou hotové například referáty a eseje. Ani jeden zdroj přitom necitovala.
ČTĚTE TAKÉ: Wikipedie myslí na starší. Usnadní úpravy i vyhledávání
"Každý plagiát závažně narušuje dobré vědecké zvyklosti," řekl v listu Gazeta Wyborcza Wroński. Podle něho by Kamelová-Sowińská, která je profesorkou ekonomie, měla z funkce rektorky odejít. Exministryně ale tvrdí, že úvod ke své knize, která je sborníkem z konference, nepovažovala za nutné opatřit poznámkovým aparátem, protože ho nepovažuje za vědeckou práci.
Chce, aby v době, kdy díky internetu mají lidé přístup k obrovskému množství informací, byly stanoveny hranice mezi tím, co plagiát je a co není. Řekla také, že ona okopírovala několik základních informací, zatímco jiní vědci opíšou polovinu habilitační práce.
Jako ve škole
Wrońskému ospravedlňování rektorky přijde jako reakce studenta "nachytaného při opisování seminární práce". Připomněl, že každý text podléhá právní ochraně.
Nejde o první případ, kdy si Kamelová-Sowińská ve své knize "pomohla" cizím textem, aniž uvedla, kdo je jeho autorem. Před třemi lety do publikace o etice v podnikání zkopírovala text šéfa jisté nadace z Krakova. Ten od ní za to nyní u soudu požaduje odškodnění ve výši 20 tisíc zlotých (přes 131 tisíc korun) a omluvu v novinách. Případ vyšetřuje ministerstvo vědy a vyššího školství.
Plagiátorství je neduhem také některých škol v Česku. Například loni v září vyšlo najevo, že tehdejší proděkan právnické fakulty Západočeské univerzity Ivan Tomažič podle všeho opsal desítky stran ve své dizertační práci od jiných autorů. Nejasnosti panují také kolem dvou prací bývalého děkana Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně Martina Svobody. Jeho případ projedná skupina sedmi profesorů z pěti univerzit.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.