Google <span>stále hrozí odchodem</span> z Číny. Hledá se společná řeč

16. 1. 2010 08:40
Čínský Google je tak trochu jiný. Musí se poprat s oficiálními zákazy.
Čínský Google je tak trochu jiný. Musí se poprat s oficiálními zákazy.
Čínský Google je tak trochu jiný. Musí se poprat s oficiálními zákazy.Čína se snaží mírnit napětí kvůli sporu, do něhož se dostala s americkou internetovou společností Google. Ta odmítá nadále spolupracovat s čínskou vládou na cenzuře vyhledávaných hesel a pohrozila, že pokud nebude moci v Číně působit bez cenzury, z tamního trhu odejde. Čína ale dnes uvedla, že situace je řešitelná a že vztahy mezi USA a Čínou sporem neutrpí.

Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím. Američané postoj Číny zatím hodnotí opatrně a portál Google.cn dál filtruje hesla.

PSALI JSME: Google hrozí odchodem z Číny. Kvůli cenzuře

Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně během několika dnů či příští týden oficiální diplomatickou nótu, v níž reaguje na obavy z hackerských útoků. Právě kvůli nim začal Google odchod z Číny původně zvažovat. Spojené státy budou požadovat vysvětlení, které by mělo popisovat, jak k útokům došlo a jakým způsobem proti nim čínské úřady zakročí. Podle Googlu byly jedním z hlavních cílů e-mailové účty, které měli na službě Gmail otevřené čínští aktivisté za lidská práva.

Hra o miliardový trh

Obama vyjádřil znepokojení nad událostmi v čínském digitálním světě.Není jasné, zda Google hrozbu myslí vážně, protože dříve už mnohokrát sdělil, že čínský trh je pro něj důležitý. Ke sporu se vyjádřila také společnost Microsoft, která se již delší dobu snaží prosadit na trhu internetového vyhledávání. Microsoft uvedl, že příklad Googlu nebude následovat a nic ji nevede k tomu, aby uvažovala o odchodu z Číny.

Google se spolupráci na cenzuře bránil delší dobu, odchodem z Číny ale začal hrozit až poté, co neznámí hackeři napadli e-mailové účty čínských disidentů. Útok byl údajně veden z čínského území a existuje podezření, že si jej objednaly čínské úřady. Oficiální místa však na podobná obvinění zpravidla nereagují, případně tvrdí, že hacking a podobné aktivity jsou v zemi zakázány.

Jestli odejdete, moc se nestane, vzkazuje Čína

Spojené státy uvedly, že je na bližší hodnocení postoje Číny brzo, a nedá se tedy říci, zda spor ovlivní vzájemné ekonomické vztahy. Washington ale dodal, že by vzestup čínské ekonomiky měl jít ruku v ruce s obnovením svobodného toku informací.

Přestože spor lze podle Číny řešit mnoha způsoby, Peking trvá na tom, že všechny zahraniční firmy, které chtějí v Číně působit, musí dodržovat zákony země. V tom prý nemá žádnou výjimku ani tak velká společnost jako Google. "Ať už se Google rozhodne jakkoli, čínsko-americké obchodní a ekonomické vztahy to neovlivní, protože obě strany mají několik způsobů, jak spolu komunikovat a vyjednávat," uvedl na pravidelném brífinku pro média mluvčí ministerstva obchodu Jao Ťien.

Foto: ČTK
Autor: ČTK

Další čtení

Do Texasu dorazilo 16 českých hasičů, kteří už prozkoumávají poničenou krajinu

Zahraničí
14. 7. 2025

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně jaderné energetiky

Zahraničí
14. 7. 2025

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ