
Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím. Američané postoj Číny zatím hodnotí opatrně a portál Google.cn dál filtruje hesla.
PSALI JSME: Google hrozí odchodem z Číny. Kvůli cenzuře
Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně během několika dnů či příští týden oficiální diplomatickou nótu, v níž reaguje na obavy z hackerských útoků. Právě kvůli nim začal Google odchod z Číny původně zvažovat. Spojené státy budou požadovat vysvětlení, které by mělo popisovat, jak k útokům došlo a jakým způsobem proti nim čínské úřady zakročí. Podle Googlu byly jedním z hlavních cílů e-mailové účty, které měli na službě Gmail otevřené čínští aktivisté za lidská práva.
Hra o miliardový trh

Google se spolupráci na cenzuře bránil delší dobu, odchodem z Číny ale začal hrozit až poté, co neznámí hackeři napadli e-mailové účty čínských disidentů. Útok byl údajně veden z čínského území a existuje podezření, že si jej objednaly čínské úřady. Oficiální místa však na podobná obvinění zpravidla nereagují, případně tvrdí, že hacking a podobné aktivity jsou v zemi zakázány.
Jestli odejdete, moc se nestane, vzkazuje Čína
Spojené státy uvedly, že je na bližší hodnocení postoje Číny brzo, a nedá se tedy říci, zda spor ovlivní vzájemné ekonomické vztahy. Washington ale dodal, že by vzestup čínské ekonomiky měl jít ruku v ruce s obnovením svobodného toku informací.
Přestože spor lze podle Číny řešit mnoha způsoby, Peking trvá na tom, že všechny zahraniční firmy, které chtějí v Číně působit, musí dodržovat zákony země. V tom prý nemá žádnou výjimku ani tak velká společnost jako Google. "Ať už se Google rozhodne jakkoli, čínsko-americké obchodní a ekonomické vztahy to neovlivní, protože obě strany mají několik způsobů, jak spolu komunikovat a vyjednávat," uvedl na pravidelném brífinku pro média mluvčí ministerstva obchodu Jao Ťien.
Foto: ČTK