Česká vláda pozastaví ratifikační proces Obchodní dohody proti padělatelství ACTA. Oznámil to premiér Petr Nečas. Otázku přistoupení ČR ke smlouvě chce kabinet ještě analyzovat.
Vláda podle premiéra nechce "v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím". Vláda proto bude věc analyzovat, vyžádá si také názory externích odborníků. "Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě," vysvětlil Nečas. Již v pátek pozastavilo ratifikaci dohody také Polsko.
"Určitě je to úspěch," komentoval Nečasovo rozhodnutí místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík. Piráti se řadí k odpůrcům smlouvy ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - Obchodní dohoda proti padělkům), ke které se ČR připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Smlouva si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, napodobeniny značkových oděvů či jiné formy podloudné výroby.
Odpor vedli Anonymous
Kritici smlouvy ovšem považují dokument za nástroj směřující k cenzuře internetu a omezení svobody globální výměny informací. Proti mezinárodní dohodě se ve světě i v Česku vzedmula vlna odporu, jejíž součástí jsou i hackerské útoky. Naposledy hackeři z hnutí Anonymous získali osobní data tisíců členů ODS. Seznam rozeslali redakcím médií a připojili k němu výzvu českým politikům, aby mezinárodní smlouvu proti padělání odmítli. Ještě dříve napadli například také weby vlády či Ochranného svazu autorského, který se v ČR stará o vybírání poplatků za veřejnou hudební produkci.
Anonymous útočí kvůli kritice smlouvy ACTA na různé weby i v jiných zemích. V reakci na americké nařízení uzavřít server pro sdílení souborů Megaupload například nedávno na čas vyřadili z provozu stránky amerického ministerstva spravedlnosti, FBI či filmových a hudebních studií.
Hnutí označující se jako Anonymous není skupina s jasnou organizační strukturou, ale volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje.