Facebooková mánie dostává rány pod pás. V posledních týdnech se objevila řada virtuálních skupin cílících na naivní uživatele, kteří nemohou odolat lákavým možnostem neexistujících zázračných programů, představě snadné výhry hodnotné elektroniky nebo šanci vyjádřit soucit finančním darem z cizí kapsy.
Facebook je na podvodné skupiny krátký, na stížnosti reaguje pomalu a řeší je zrušením skupiny a zablokováním účtu anonymního správce. Takovému člověku ale nic nebrání v tom, aby se v budoucnu zaregistoval pod jiným jménem.
Zatím poslední úder fanouškům moderní komunikace zasadil na začátku týdne administrátor "charitativní" facebookové skupiny, který slíbil, že za každého nového člena poputuje ke strádajícím občanům Haiti deset korun. Poté, co jeho snahám vyjádřilo sympatie více než 130 tisíc Čechů, odstranil doprovodný text. Na jeho místě se objevila rasistická výzva k bojkotu humanitární pomoci.
PSALI JSME: Rasisti zneužili na Facebooku neštěstí na Haiti
Autor textu se očividně inspiroval úspěchem skupiny nabízející členům deset telefonů iPhone, která bez souhlasu členů změnila jméno na "Mladí lidé volí Jiřího Paroubka!" Řada napálených návštěvníků na podvody zareagovala založením "antiskupin". "Pomoz najít rasisty", vyzývá jedna z nich ve svém názvu.
Podvody škodí reklamě
Jak podvodné skupiny rozpoznávat? A kdo se stará o to, aby Facebook zůstal bezpečnou a důvěryhodnou sítí? Na takové otázky by měli mít připravenou odpověď sami správci Facebooku. Ten však nemá v České republice zastoupení a doporučení uveřejňuje jen v angličtině. Na důvěře lidí v komunitní weby naštěstí záleží také společnostem, které se zajímají o jejich marketingový potenciál.
PSALI JSME: Počet českých uživatelů Facebooku překročil dva miliony
"Lidé by se neměli v první řadě slepě připojovat do jakýchkoliv skupin, aniž by si ověřili jejich důvěryhodnost. V případě charitativních skupin by si například měli ověřit, že existuje napojení na fungující neziskovou organizaci, která na sociální síti uvádí své kontaktní údaje," říká Martin Glatz, odborník na sociální sítě z digitální marketingové agentury Isobar.
S podvodnými skupinami by se ráda vypořádala především společnost ARBOinteractive, které byl od Nového roku svěřen reklamní prostor na českém Facebooku. Její zástupci však uznávají, že nemohou mít nad podobou sociální sítě plnou kontrolu a neplánují ani cílené vyhledávání podvodných skupin poškozujících zájmy zadavatelů reklamy. Prozatím tedy alespoň informují své klienty, aby si skupiny na podporu prodeje vlastních produktů vytvářeli sami.
"Pokud záměry skupiny nebo její podoba vedou k porušení pravidel Facebooku, měli by ji uživatelé nahlásit londýnské technické podpoře nebo přímo na ústředí v kalifornském Palo Altu," navrhuje Facebook manager ARBOinteractive Jan Svěrák.
Podvody českého Facebooku |
Kdo si prohlíží tvůj profil STALKER CATCHER (600 tisíc členů): Administrátor skupiny nabízí členům stažení programu, který jim umožní sledovat aktivitu jejich přátel na vlastním profilu. Zahraj si The Sims 3 přímo na Facebooku (175 tisíc členů): Skupina láká členy na možnost hrát hardwarově náročnou hru bez ohledu na technické parametry počítače. Zájemci však musejí rozeslat pozvánku všem svým přátelům. Za každého člena 10 Kč na pomoc Haiti (zrušena, původně 135 tisíc členů): Ze solidárního správce skupiny se vyklubal rasista, který si utahuje z naivity uživatelů Facebooku. Stáhni si film, hudbu, videoklip! On-line přístup přímo z Facebooku ZDARMA! (100 tisíc členů): Po odeslání pozvánky přátelům slibuje administrátor skupiny přístup k neexistující databázi. Mladí lidé volí Jiřího Paroubka! (původně 78 tisíc, nyní 65 tisíc členů): Místo výhry iPhonů se z členů skupiny stali nedobrovolní příznivci šéfa ČSSD. |
Facebook mlčí
Nedostupnost správců sociální sítě dělá potíže i české policii. "Případy, kdy na Facebooku někdo porušil zákon, jsme se skutečně zabývali," říká tisková mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Pavla Kopecká.
"Vypátrání totožnosti konkrétních přispěvatelů na Facebooku je však problematické a v USA na naše žádosti nereagují," podotýká mluvčí úřadu, který má na starosti i internetovou kriminalitu. Kopecká potvrzuje, že se policie zabývala i posledním případem facebookového podvodu s rasistickým podtextem. Výsledky vyšetřování však nemá k dispozici.
Uživatelům, kteří se na svých toulkách sociální sítí setkají s výroky, jež mohou porušovat zákon, by se podle ní měli obrátit přímo na policii, nejlépe s důkazem ve formě webového odkazu nebo vytisknuté stránky. Pokud není žádný důkaz v dispozici, vypomáhá si policie jinými informačními zdroji. Jejich odhalení veřejnosti by však podle Kopecké mohlo ohrozit efektivitu vyšetřování.
Ilustrační foto: profimedia.cz, facebook.com