Pokus o zákaz výuky bílých filozofů a pokles vrcholných političek

10. 1. 2017 10:59
Sókratés (ilustrační foto).
Sókratés (ilustrační foto).

Co zajímavého se v úterý ve světě děje? Které zprávy by neměly uniknout čtenářské pozornosti? Studenti jedné londýnské univerzity chtějí ze školních osnov odstranit učení bílých filozofů. Vadí jim přílišný eurocentrický pohled. V Izraeli byla za útok nožem odsouzena patnáctiletá dívka na rok a půl vězení. A uplynulý rok přinesl několik pádů žen z výšin světové politiky. Jejich zastoupení kleslo na úroveň z roku 2009.

Independent.Studenti z veřejné vysoké školy SOAS, University of London (dříve School of Oriental and African Studies), přišli s požadavkem, aby se z tamější školní výuky odstranilo učení bílých filozofů. Jejich cílem je, aby univerzita lépe odpovídala svému profilu a soustředila se spíše na Afriku a Asii.

Jako jednu ze svých "priorit v oblasti vzdělávání" pro rok 2017 si studenti kladou za cíl nalézt cesty, jak "řešit strukturální a epistemologické dědictví kolonialismu v naší škole". Snaha má být součástí iniciativy odpoutat se od koloniální minulosti a "dekolonizovat" londýnskou univerzitu.

Jedním z návrhů je, aby se velká většina výuky zaměřila na filozofické směry a osoby, které pochází z jižní části polokoule. Studenti dále požadují, že pokud se má učení bílých filozofů ve škole učit, na jejich myšlenky by mělo být nahlíženo s "kritickým odstupem" a v kontextu doby, ve které vznikaly.

Podle doktorky Deborah Gabrielové z organizace Black British Academics se studenti snaží rozpoutat širší diskuzi, která by reflektovala úlohu univerzity a její postavení.
"Výuka je často vedena velmi jednostranným způsobem, jenž je mnohdy značně eurocentrický. Tito studenti vyzývají přednášející, aby dostáli své úloze učit o věcech z různých kulturních pohledů. Je to něco, pro co bychom měli všichni udělat trochu víc," řekla Gabrielová britskému deníku The Independent.

Odsouzená Palestinka za útok nožem

Palestine Chronicle.Izraelský vojenský soud v pondělí poslal na osmnáct měsíců do vězení patnáctiletou Palestinku, která je obviněná z útoku nožem na izraelské vojáky. Zprávu přinesla organizace zabývající se uvězněnými Palestinci.

Patnáctiletá dívka byla identifikována jako Tasnim Halabiová z města Rammun, které je na okupovaném Západním břehu Jordánu. Útok měla Palestinka ještě s další dívkou provést v květnu minulého roku, od té doby byly obě ve vězení. V době útoku bylo dívkám 14 let. Událost se stala na vojenském přechodu nedaleko od města Ramalláh.

Halabiová je jednou z několika nedávno uvězněných palestinských mladistvých, kteří byly vojenským soudem v Izraeli odsouzeni za plánování či uskutečnění útoku proti izraelským vojákům.

Zprávu přinesl deník The Palestine Chronicle.

Ženské zastoupení v nejvyšších patrech politiky

Washington Post.Počet žen, které působí v nejvyšších patrech globální politiky, se během roku 2016 výrazně snížil. Na jaře roku 2014 bylo v nejvyšší exekutivě osmnáct žen, nyní je to polovina. Během pár let počet vrcholných političek spadl na stejnou úroveň, jaká byla v roce 2009.

Kromě Hillary Clintonové a Keiko Fujimoriové, u nichž to zpočátku vypadalo, že prezidentský úřad ovládnou, avšak posléze propadly (Clintonové v prezidentské volbě dost pravděpodobně zlomily vaz tisíce uniklých e-mailů, Fujimoriová v Peru v prvním kole voleb hlavy státu sice zvítězila, ale nezískala dostatečný počet hlasů a o kolo později těsně prohrála s Pedrem Pablem Kuczynskim), se s vrcholnou funkcí loučila také brazilská prezidentka Dilma Rousseffová, která byla obviněna z korupce. Další ženou, která přišla o moc, byla jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Velký nárůst přišel v letech 2010 a o rok později. Celkem se v tu dobu k moci dostalo dvanáct žen. Většina z nich zastávala úřad prezidentky či premiérky. Šlo o rozdílné země - např. Brazílii, Jamajku, Thajsko, Kostariku a Slovensko.

Píše o tom The Washington Post.

Autor: Jan CelerinFoto: , profimedia.cz

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ