Ochrana soukromí
Pozor na to, co dáváte na Facebook, varuje nový web
02.07.2012 10:59
Přejete smrt svému šéfovi? Opili jste se tak, že vám kocovina nedovoluje vylézt z postele? A nechcete, aby se o tom dozvěděli v práci? Tak proč to píšete na Facebook? Desítky osobních a nepromyšleně zveřejněných dat se začaly hromadit na nové webové stránce We Know What You´re Doing (Víme, co děláš), která upozorňuje na nedostatečnou ochranu soukromí na internetu.
Nový web vytvořil osmnáctiletý britský student a webový vývojář Web Callum Haywood, o němž v obsáhlém článku informuje CNN. Student chce upozornit na množství informací, které mnozí lidé neuváženě sdílejí i se zcela cizími osobami na sociálních sítích.
"Byl jsem dost šokován, co všechno lidé odhalují na svých veřejných stránkách na Facebooku. A to je jeden z důvodů, proč jsem tuto stránku spustil. Pokud by neexistoval dostatek vhodných dat, tak by tato stránka pravděpodobně neexistovala," uvedl pro CNN Haywood.
Za necelý den po spuštění stránku zhlédlo více než 120 tisíc návštěvníků a téměř 5000 z nich vyjádřilo stránce své sympatie prostřednictvím tlačítka "like", uvedl v e-mailovém interview se CNN autor stránky.
Může to číst kdokoli
Haywoodův webový prohlížeč hledá v rámci veřejných statusů na Facebooku slova a fráze jako "nenávidím svého šéfa" či "kocovina" nebo témata k diskusi jako "koho chcete vyhodit?" nebo "kdo ujíždí na drogách?".
"Vytvořil jsem tyto webové stránky, abych lidem ukázal, co všechno umisťují na veřejný server na Facebooku - bez jakékoli ochrany svého soukromí," konstatoval teenager žijící v britském Nottinghamu. "Tito lidé, kteří se na webu prezentují, si pravděpodobně neuvědomují, že to, co umístí na web 'veřejně', si může přečíst absolutně kdokoli."
Nová stránka jde ve stopách takových webů, jako byla například stránka Please Rob Me (Prosím, vykraď mě) spuštěná v roce 2010, která shromažďovala veřejně dostupné informace z různých sociálních serverů. Cílem bylo lidem ukázat, že jim hrozí nebezpečí, pokud na internetu vyzvoní, kdy nebudou doma. I další weby začaly postupně shromažďovat hloupé a směšné statusy na Facebooku, tedy informace, jak se lidé právě cítí, co dělají a podobně.
Hazard on-line
Haywood se prý nesetkal s tím, že by někdo chtěl svá data smazat. Uživatelé Facebooku si prý vůbec nemusejí připadat vůči jeho webu bezmocní. Prohlásil, že je připraven odstranit ze stránky jakékoli kompromitující údaje, pokud ho o to požádají lidé, kteří je zveřejnili. Zároveň však upozornil, že pokud hlášky zůstanou na veřejné stránce Facebooku, tak je bude moci snadno kdykoli vypátrat jakákoli jiná webová stránka.
Navzdory mnoholetým varováním, aby si lidé i na internetu hlídali své soukromí, bylo publikováno bezpočet případů, kdy lidé například přišli o práci poté, co zveřejnili nevhodné hlášky na veřejném prostoru Facebooku. Haywood doufá, že jeho stránka ukáže, jak často lidé hazardují on-line.
Dobrá a jednoduchá rada uživatelům Facebooku, kteří nechtějí, aby se jejich hlášky vzniklé v alkoholovém opojení například o jejich nadřízeném objevily na serveru We Know What You're Doing, tedy zní: Nastavte si ve svém účtu na Facebooku ochranu soukromí a ujistěte se, že váš text nebude prezentován veřejně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.