Přestřelka s modrými přilbami a nápad školáka co s obezitou

27. 10. 2016 13:39
Příslušník vojenských jednotek OSN v Středoafrické republice.
Příslušník vojenských jednotek OSN v Středoafrické republice.

Které události ve středu neunikly pozornosti zahraničních webů? Co zajímavého se ve světě děje? Modré přilby OSN ve Středoafrické republice čelí zesilujícímu tlaku ze strany místního obyvatelstva. V Japonsku zemřel nejstarší monarcha světa. A v Británii mají školáci problém s tloustnutím. Jeden kluk přišel se zajímavým nápadem, co s tím dělat.

Reuters Africa.Ve Středoafrické republice došlo k přestřelce mezi jednotkami Organizace spojených národů (OSN), které mají za úkol střežit klid a zajišťovat mír v oblasti, a demonstranty, jimž se nelíbí vojenská přítomnost mezinárodní organizace v zemi. Během boje zemřeli tři lidé a dalších šest jich bylo zraněno. Incident se odehrál v hlavním městě Bangui. Informaci přinesl Mezinárodní červený kříž. Mrtví a zranění náleželi k účastníkům pochodu, jehož účastníci chtěli vyjádřit nesouhlas s přítomností vojáků OSN a vyzývali je, aby zemi opustili.

Svědci popsali, že protestující nesli transparenty vymezující se proti OSN. Na vojáky prý pak dále pokřikovali a házeli kamení. Modré přilby odpověděly varovnou střelbou do vzduchu. Poté došlo k přestřelce, při níž zemřeli tři lidé z řad demonstrantů.

Mluvčí OSN Stephane Dujarric uvedl, že jednotky mezinárodní organizace dohlížely na protest společně s vládními vojáky. Demonstrace se odehrála v den generální stávky, kdy téměř nikdo z milionového hlavního města Bangui nebyl v práci.

Třináct tisíc vojáků OSN je v zemi, jejímž oficiálním mottem je "jednota, důstojnost, práce", přítomno od roku 2014, kvůli bojům mezi muslimskými rebely a křesťanskou vládou. V poslední době jsou ale vojáci terčem kritiky. Prý pro obyvatelstvo nic nedělají a nechrání ho. "Vidíme, že jejich mise zde nemá žádný přínos, bylo by lepší, kdyby odešli," říká IT inženýr Didier Fabrice Balandegue. V pozadí jeho slov je v tu chvíli slyšet střelba.

V minulosti byly zaznamenány incidenty čadských vojáků pod hlavičkou OSN, kteří se měli dopustit sexuálního zneužívání místních obyvatelek a také zabití třiceti lidí na přeplněném trhu. Tato událost následně vedla k odvolání čadského kontingentu a zásadně podryla důvěru Středoafričanů ve schopnosti modrých přileb.

Zprávu přinesla agentura Reuters Africa.

Zemřel nejstarší monarcha na světě

Japan Times.V tokijské nemocnice zemřel na infarkt princ Mikasa, nejstarší potomek japonské císařské dynastie. Bylo mu sto let. Bratr nejdéle vládnoucího císaře Hirohita a strýc současného panovníka Akihota byl jediný z japonské vládnoucí rodiny, který na vlastní kůži zažil boje druhé světové války, kdy působil jako důstojník u jezdectva. Kvůli bezprostřední zkušenosti z fronty tak po válce často mluvil o důležitosti míru.

Mikasa byl hospitalizován již v roce 2012 kvůli srdečním problémům a v témže roce podstoupil i operaci. Poté se uzdravil a na svůj věk se těšil dobrému zdraví, v květnu letošního roku se ale musel kvůli podvýživě, na kterou trpěl, do nemocnice vrátit. Vzhledem k vysokém věku se již princ Mikasa nedokázal zotavit a ve čtvrtek ráno vydechl naposledy.

Princ Mikasa byl ve svých sto letech nejstarším monarchou světa a nejdéle žijícím princem v nástupnické linii.

Informovaly o tom Japan Times.

Sezením ve škole k obezitě

Sky News.Britská televize Sky News zveřejnila minutové video, v němž chlapec osvětluje problém obezity dětí v Británii, domácích úkolů a nedostatku volného času. Jak spolu tyto věci souvisejí?

"Den za dnem jsou děti nuceny sedět několik hodin ve školních lavicích. Jít se potom projet na kole nebo si zahrát fotbal pro ně zní jako rajská hudba," říká ve videu dotyčný hoch.

"Zpátky do reality se dostaneme ve chvíli, když si uvědomíme, kolik úkolů jsme si ze školy přinesli. Čím déle tam sedíme, tím déle pak doma píšeme úkoly. A když jsme s nimi už hotoví, je venku tma a na sportování není čas ani světlo. Příležitost něco aktivně dělat tak mizí."

Chlapec má za to, že taková praxe je široce rozšířená a domnívá se, že souvisí s nynější dětskou obezitou. Podle poslední studie, kterou zveřejnila organizace Public Health England, trpí obezitou až 19 procent anglických dětí ve věku deseti a jedenácti let. Mládenec na videu se domnívá, že souvislost mezi množstvím úkolů a narůstající obezitou dětí je zřejmá.

"Pokud tedy chceme proti obezitě něco udělat, neměli bychom se pouze zaměřit na omezování konzumace hranolek, ale mělo by se snížit množství úkolů, které dostáváme. Takže učitelé, pamatujte, až nám budete chtít příště zadávat úkol. A uvědomte si, že sezení nad opravou úkolů nepomůže ani vašemu zdraví," vzkazuje hoch učitelům.

Autor: Jan CelerinFoto: , Twitter

Další čtení

Při nočním požáru bytu v Praze zemřel muž, dvě zraněné ženy skončily v nemocnici

Domácí
11. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ