Jaké události hýbou v pondělí světovými weby? Co zásadního se stalo? Začneme výročím, iPod slaví patnáct let. Fenomenální mp3 přehrávač si získal miliony fanoušků a proměnil způsob, jak lidé získávali a poslouchali hudbu. Ze zajetí somálských pirátů byli propuštěni rybáři, kteří strávili posledních pět let jako jejich rukojmí. A v USA se objevila další žena, která má nepříjemnou zkušenost s Donaldem Trumpem. Zlomí množící se sexuální skandály Donaldovi vaz?
Přesně před patnácti lety se zakladatel společnosti Apple Steve Jobs postavil na pódium a představil světu hudební přehrávač iPod. Způsob, jakým lidé od té doby poslouchali hudbu a především si ji pořizovali, se změnil. Apple přišel s digitální hudební knihovnou iTunes, která uživateli nabízela přehled všech stažených, ale i on-line dostupných skladeb.
I přes klesající prodej a zájem v posledních letech zůstane iPod nesmazatelně zapsán v pamětích milionů fanoušků. iPod představoval masivní trend ve světě mp3 přehrávačů a byl oblíben nejen díky své výkonnosti, ale také kvůli technologické vytříbenosti, na kterou Apple klade důraz, či osobitému designu pevně spjatém s firmou. Kdo si někdy nezatočil s iPod kolečkem, pomocí něhož se uživatel orientoval v hudební knihovně, jako by snad nežil.
Apple přehrávače pravidelně inovoval, například přidal kameru či mikrofon. Ve srovnání s nastupujícími smartphony, které dokázaly hudbu také kvalitně přehrávat a ukládat, ovšem boj postupně začal prohrávat. Na iPod se ale nezapomene. Bude navždy zapsán jako jeden z produktů Jobsovy firmy, který odstartoval boom "jablíčkářských" produktů.
Zprávu přinesl magazín The Verge.
Po pěti letech na svoboděSomálští piráti propustili dvacet šest rukojmích, které drželi více než pět let v zajetí. Informaci přinesla organizace Oceans Beyond Piracy, která se podílela na vyjednávání propuštění. Posádku ománské rybářské lodi tvořili muži z Kambodže, Číny a dalších jihovýchodních asijských států. Únos se odehrál nedaleko souostroví Seychely. Unesených bylo původně devětadvacet, jeden muž však zemřel během únosu a další dva pak během pirátského zajetí.
Pracovník organizace Oceans Beyond Piracy John Steed sdělil, že posádka byla propuštěna v sobotu. Okolnosti vyjednávání ani výši výkupného neupřesnil. "S ohledem na to, čím prošli, je jejich stav dobrý. Všichni ale trpí podvýživou a čtyři z nich museli být hospitalizováni," dodal Steed.
Somálští piráti stojí podle odhadů Světové banky globální ekonomiku více než osmnáct miliard dolarů ročně. Důvodem jsou nucené změny v lodních trasách, ke kterým se někteří kapitáni uchylují či zvýšené výdaje na pojištění.
Informaci přinesla americká televize CNN.
Sexuální harašení?Jessica Drakeová, herečka z filmů pro dospělé, se nechala slyšet, že jí Donald Trump nabídl deset tisíc dolarů a k tomu let soukromý tryskáčem za to, když s ním stráví noc. Sdělila to na konferenci pořádané renomovanou právničkou Glorií Allredovou, která se zabývá diskriminací. Allreadová v minulosti pomohla zveřejnit prohlášení dalším dvěma ženám, které viní realitního magnáta z obtěžování.
Drakeová je tak celkově jedenáctou ženou, která veřejně mluví o svých problémech s Trumpem. V minulých dnech na veřejnost vystoupilo několik žen, jež Trumpa nařkly z nevhodného chování. Republikánský kandidát o nich měl pronášet nevybíravé sexuální poznámky, osahávat je či si od nich vynucovat polibek.
Drakeová dále uvedla, že ji a jednu další ženu měl Trump svádět v roce 2006 na golfovém turnaji v Kalifornii. "Flirtoval se mnou, pak mě pozval na procházku kolem hřiště," řekla Drakeová. Dále jí měl Trump nabízet peníze a let soukromým tryskáčem, pakliže s ním stráví noc.
Trump veškerá obvinění odmítá a označuje je za snahu jej zdiskreditovat. Za vším prý stojí štáb Hillary Clintonové.
Píše o tom britský The Independent.