
Po večírku, plese či jiné příležitosti, na kterou šaty použily, je vloží do připraveného obalu a odešlou zpět. Službu provozuje například stránka Wear Today, Gone Tomorrow anebo Rent the Runway. Šaty obvykle nabízí za desetinu původní pořizovací ceny. Online půjčovny luxusních šatů přitom podle deníku The New York Times fungují stejně jako populární internetová služba Netflix, která podobným způsobem půjčuje DVD.
ČTĚTE TAKÉ: Aukční server eBay bude od února i v češtině

Rent the Runway, která je na rozdíl od Wear Today, Gone Tomorrow na pozvánky, a snaží se tak vzbudit dojem exkluzivity, obvykle šaty půjčuje za 50 až 200 dolarů (890 až 3500 korun) na čtyři noci. V její nabídce jsou například modely od Diane von Fürstenbergové, anebo značek Hervé Léger či Proenza Schouler. V půjčovném je zahrnuto čištění šatů, za pět dolarů se lze pojistit pro případ jejich poškození. Pokud je ale dočasná nositelka zcela zničí, musí uhradit plnou cenu.
"Je to tak snadné. Šaty prostě nosíte a pak je pošlete zpět poštou," řekla deníku sedmadvacetiletá studentka Julia Harrisová z New Yorku. Na stránku Rent the Runway se obrátila, když přemýšlela, v čem půjde na svatbu. Podotkla, že běžně za šaty neutrácí 2000 dolarů, a tak jí nabídka přišla vhod. Nakonec šla v šatech od Catherine Malandrinové v hodnotě téměř 500 dolarů, za půjčení zaplatila desetinu.

Hymanová si řekla, že když tak mladý člověk s nízkými příjmy vážně uvažuje o koupi nákladného oblečení, jistě by se mu hodilo, kdyby to šlo jinak. O službu, kterou podpořil investiční kapitál, je zájem. Krátce po svém spuštění letos na podzim získala 20.000 registrovaných uživatelek, které si mohou vybírat ze 160 šatů.

Ještě větším rizikem je podle deníku The New York Times prchavost módních trendů. Šaty, které "letí" letos, si příští rok nikdo nepůjčí. Firmy tak čelí většímu riziku, že si nabízené modely nepůjčí tolik zákaznic, aby se jim to vyplatilo. Oběma službám navíc konkurují zavedené kamenné půjčovny.
Podle Jeffa Rostera z analytické společnosti Gartner je také extrémně důležité, aby firmy dokázaly zajistit včasnou dodávku šatů. "Když nedorazí včas můj film, možná mě to naštve, ale život půjde dál. Když nedorazí mé nóbl šaty na důležitou událost, pak je to problém služby zákazníkům, o jakém se vám ani nezdálo," podotkl.
Módní návrháři jsou ale přes pochyby ekonomů podle newyorského deníku z nové služby nadšení. Představuje pro ně chytrou marketingovou strategii, jak dostat svou produkci k nové generaci zákazníků. "V obtížné ekonomické době je pro značky důležité, aby zasáhly nové publikum a věkové skupiny, které by normálně kvůli ceně neoslovily," řekla například Karen Schecková, prezidentka značky Lela Rose, mezi jejíž fanoušky patří například herečka Anne Hathawayová.
Foto: Tomáš Nosil, Lucie Pařízková, Robert Sedmík, ČTK/AP