Soud propustil na kauci zakladatele serveru Megaupload

22. 2. 2012 11:22
Kim Schmitz bezprostředně po propuštění na kauci.
Kim Schmitz bezprostředně po propuštění na kauci.

Novozélandský soud propustil na kauci Kima Schmitze, zakladatele serveru pro sdílení souborů megaupload.com. Soud mu zároveň nařídil domácí vězení. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na soudní zdroje. Podnikatel čelí obviněním z trestných činů spojených s jeho internetovými aktivitami. O jeho vydání usilují Spojené státy.

Podle agentury AP je rozhodnutí soudu o propuštění na kauci velkým překvapením. Německý rodák, který užívá také jméno Kim Dotcom, o propuštění žádal již dříve, ale bylo mu zamítnuto s tím, že existuje velké nebezpečí útěku, neboťServer megaupload.com údajně sdílením filmů způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Schmitz disponuje pasy a bankovními konty vedenými na tři jména. Ve vazbě byl od 20. ledna, kdy byl zatčen ve svém sídle u Aucklandu. Místní policie ho tehdy zadržela na základě americké žádosti.

Soud propuštění na kauci zdůvodnil tím, že nyní již nehrozí nebezpečí Schmitzova útěku ze země, protože žalobci nenašli žádné nové zdroje nebo majetek, který by ještě nebyl zabaven. To, že je bohatým mužem nestačí jako důvod zadržení, uvedl soud. Schmitz před soudem již dříve prohlásil, že nehodlá uprchnout do rodného Německa vzhledem k tomu, že jeho bankovní konta jsou zmrazena a jeho podnikání zablokováno. V Německu by se přitom hrozbě vydání do USA s největší pravděpodobností vyhnul.

Život s náramkem

V rámci podmínek kauce musí Schmitz žít v malém domě poblíž pronajatého sídla a nosit elektronický náramek. Má zákaz používat internet a je omezen v cestování. Soud rovněž zakázal, aby na místo jeho pobytu létaly helikoptéry. Na kauci byli propuštěni i další tři lidé, jejichž vydání se Američané rovněž domáhají. Americké ministerstvo spravedlnosti se k nejnovějšímu vývoji zatím nevyjádřilo.

Spojené státy usilují o Schmitzovo vydání, neboť server megaupload.com podle nich sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Schmitz tím údajně získal více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč). Schmitzovi právníci tvrdí, že společnost pouze nabízela on-line úložiště dat, a odmítají americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání. Minulý týden americké úřady připojily v případu Megaupload další obvinění: společnost údajně využívala pro vlastní potřeby zkopírované materiály jiných serverů, kupříkladu YouTube.

Datum zasedání, při kterém bude novozélandský soud posuzovat americkou žádost o vydání, je stanoveno na 20. srpna, což je podle Reuters první možný termín. Formální žádost o vydání Novozélanďané údajně zatím neobdrželi a očekávají ji začátkem března.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , ČTK

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ