<span>Topmanažer Googlu:</span> Nikoho k ničemu nenutíme

10. 6. 2010 07:08
Nikoho k ničemu nenutíme, říká Mora o vztahu Googlu s tvůrci obsahů.
Nikoho k ničemu nenutíme, říká Mora o vztahu Googlu s tvůrci obsahů.
Nikoho k ničemu nenutíme, říká Mora o vztahu Googlu s tvůrci obsahů.Neexistuje systém, který by vyhovoval všem, říká Santiago de la Mora. O to víc je podle něj potřeba cenit si inovací. Výkonný ředitel služby Knihy Google pro Evropu, který má na starosti i komunikaci s mediálními partnery, jejichž obsah plní zpravodajský agregátor Zprávy Google, přijel na otočku do Prahy.

Přestože se Mora v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ rozpovídal o výhodách obou služeb, obratně se vyhýbal odpovědím na vztahy s mediálním magnátem Rupertem Murdochem. Majitel řady světoznámých deníků označuje Google za společnost okrádající tvůrce internetového obsahu.

Jak vnímáte popularitu Zpráv Google (Google News) v České republice?

Musím říct, že Zprávy Google a naše spolupráce s vydavateli obecně jsou velmi úspěšné. Měsíčně zaznamenáváme miliardu kliků ve Zprávách Google a celkem čtyři miliardy kliků na vyhledavači, které směrují uživatele na stránky tvůrců obsahu. To je velmi vysoké číslo. Nejde samozřejmě jen o Českou republiku, ale o celý svět. Myslím si ale, že to ilustruje, jak je služba Zprávy Google užitečná v oblasti vytváření styku nebo zviditelnění obsahu.

Museli jste při rozšíření služby na světové trhy brát v úvahu kulturní nebo společenské rozdíly?
Jednou z našich klíčových priorit je relevance obsahu, který ukazujeme uživateli. A relevantní může být lokální, čerstvá informace. Tato kritéria mají globální význam, naší výzvou je najít správný obsah pro uživatele, který žije v určité části světa. Důležitý není jen obsah, ale i jazykové rozhraní.

Santiago de la Mora
Je výkonným ředitelem služby Google Books pro Evropu, Afriku a Blízký východ, má však na starosti i komunikaci s obchodními partnery, jejichž obsah se objevuje ve zpravodajské službě Google News. Vystudoval politologii na Yaleské univerzitě a mezinárodní vztahy na univerzitě ve Stanfordu. Šest let strávil tvorbou materiálů pro deníky a časopisy a nedávno založil mediální společnost Eko International, která zásobuje evropské ekonomické časopisy zprávami z rozvojových trhů. Přes tři roky působil také v bankovní sféře.
Osobně máte na starosti i fungování služby v blízkovýchodních zemích. Jak se vám jedná s tamními úřady?
Je to uživatel Zpráv Google, kdo si vybírá, jaká témata ho zajímají. My mu neříkáme: "Myslíme si, že bys měl číst o byznysu a ne o sportu,“ nebo podobné věci. To on rozhoduje o tom, co chce vidět. My zajišťujeme, že najde článek, který by ho mohl zajímat. Zmínil jste Blízký východ. Na Blízkém východě podle mě stojíme před výzvou a zároveň příležitostí v tom smyslu, že řada uživatelů mluví arabsky. Pokud si dobře pamatuji, reprezentují okolo jednoho procenta všech uživatelů internetu. Pokud ale bereme v úvahu obsah, tento poměr je nižší - jedna ku deseti. V arabštině je tedy jen 0,1 procenta z celého obsahu internetu. Tamní internet samozřejmě neprostupuje celou společností tak silně jako v Evropě – přístup má k němu asi 60 procent populace, bereme-li ale v úvahu její velikost jde o velký počet lidí. Naší výzvou na Blízkém východě je tedy indexace dostatečného množství obsahu tak, aby měli místní uživatelé k dispozici širší paletu informací.

Služba Zprávy Google ale nestojí jen na uživatelích. Druhou stranou mince jsou tvůrci obsahu. Jak budujete vztahy konkrétně s českými vydavateli?

Naší filozofií je tvorba příležitostí. Snažíme se být velmi otevření ve spolupráci i v poskytování informací o tom, jak mohou používat nástroje, které jsme pro ně vytvořili. Zároveň jim ale dáváme i možnost kontroly. Klienti mohou od začátku existence společnosti Google kdykoliv přijít i odejít. Nejsou zde žádné závazky ani uzavřené prostředí. Co se týká českých vydavatelů: Mají plnou kontrolu nad tím, jestli bude jejich stránka registrována ve službě Zprávy Google, nebo ne. Mohou si vybrat, mohou nám říct: "Nepřeji si abyste indexovali mé stránky, nebo indexujte část stránek ve službě Zprávy Google, ale nechci se objevit ve výsledcích vyhledavače Google a naopak.“ Myslím, že je potřeba zdůraznit, že tím vytváříme příležitosti a nikoho k ničemu nenutíme.

Ptal jsem se v narážce na vaše vztahy s mediálním magnátem Rupertem Murdochem, který si stěžuje na to, že ho služby jako Zprávy Google okrádají o peníze. Chápete jeho nespokojenost?
Musíme si uvědomit, že existuje řada způsobů, jak vydělat na obsahu peníze; pomocí reklam, paywallu, dlouhodobého předplatného či mikroplateb. My proti nim nejsme. Experimentujeme stejně jako všichni ostatní a snažíme se pomoci naším vlastním způsobem. Je zajímavé dívat se, jak se vyvíjí trh.

Bavíme-li se konkrétně o osobě Ruperta Murdocha, je vůbec ochoten s vámi diskutovat?
Mora má jasno: Vlastní redakce neplánujeme, jsme vyhledavač.Podle mě neexistuje systém, který by vyhovoval všem. Je ale důležité uvědomit si, že lidé inovují. Průmysl potřebuje zlepšovat své nabídky. Vznikají nové produkty pro poskytovatele obsahu. Dám vám příklad, máme službu nazvanou Living Stories (v překladu Živé příběhy), na které jsme spolupracovali s deníky Washington Post a New York Times. Přemýšleli jsme o tom, jak bychom mohli využít skutečností , že poskytovatelé obsahu mají k tématu víc než jeden článek a že se téma se vyvíjí v čase. Službu jsme uvolnili jako open source, takže ji může používat kdokoliv.

Neodpověděl jste mi na otázku o vztahu pana Murdocha a Googlu. Podle mě je dobré vědět, že by jeho rozhodnutí uzavřít obsah za paywallem znepřístupnilo ve službě Zprávy Google řadu informací...
Myslím, že je potřeba uvést další službu First Click Free (v překladu První kliknutí zdarma). Například deník Financial Times sice má paywall, ale uživatelé mohou přesto najít přes Zprávy Google celý článek a přečíst si ho na stránkách vydavatele. Za jakýkoliv další článek na stránkách Financial Times, který si budete chtít přečíst, už ale budete muset zaplatit. First click free je způsob, jak přilákat ke zdroji čtenáře, kteří o obsahu nemusí vědět, a dát jim ochutnávku toho, co mohou vidět. Jde o příklad naší pozitivní spolupráce s partnery.

Google funguje spíš jako vozidlo přepravující informace. Pohrávali jste si někdy s myšlenkou sestavit vlastní redakce, které by samy vytvářely zprávy?

Takovou věc v žádném případě neplánujeme. Naší hlavní rolí je být vyhledávačem. V oblasti vytváření obsahu jsou zde experti, kteří jsou v tom dobří. My zajišťujeme, že obsah najde svého čtenáře. V tak rozsáhlém světě je to samozřejmě výzva. Mezi 1,8 miliardami internetových uživatelů po celém světě jsou roztroušeni česky mluvící lidé. Vy jste sice zde, ale kdybyste byl v Austrálii nebo Spojených státech a chtěl si přečíst o České republice, měl byste mít možnost se k takovým informacím dostat.

Jak přesně na službě Zprávy Google vyděláváte? Můžete to srovnat s Knihami Google (Google Books), vyhledavačem knih, který máte osobně také na starosti?
Své knihy může vydavatel na Google Books obklopit reklamami.Je dobře, že jste na to poukázal. Přístup je odlišný. V případě služby Knihy Google je to vydavatel, který rozhodne o tom, jestli obklopí vlastní knihu reklamami. Pokud někdo na reklamu klikne, většina výdělku putuje k takovému vydavateli a my si bereme podíl za zprostředkování. Ve Zprávách Google žádné reklamy nejsou. Pokud ale vydavatel chce, jsou reklamy na jeho webové stránce. Pro zobrazování reklamy na webech třetích stran máme službu AdSense. Pokud pomocí ní umístí reklamu na své stránky, většina zisku je zase jejich a my dostaneme peníze za zprostředkování. Pokud ale AdSense nevyužijí, na jejich článcích vůbec nevyděláváme.

Když se bavíme o Knihách Google, jak hluboká je v současnosti vaše spolupráce s českými knihovnami?
Spolupracujeme s více než čtyřiceti knihovnami z celého světa, deset z nich je v Evropě. Naposledy jsme navázali partnerský vztah s italským ministerstvem kultury, které nám zpřístupnilo římské a florentské knihovny. Myslím, že nám to otevřelo dveře do západní Evropy. Jsme rádi, protože jsme touto cestou našli lokální uživatele z Německa, Francie, Švýcarska, Belgie, Španělska, Itálie a Velké Británie. Tyto knihovny mají samozřejmě obsah i v jiných jazycích. V Knihách Google je víc než sto jazyků včetně češtiny. Naší vizí je uspokojení lokálních uživatelů, ať to je v Japonsku, nebo v České republice. A v tomto směru pracujeme velmi usilovně.

S nějakými výsledky?
Vybudovali jsme silné partnerství s českými vydavateli knih. Nabídku můžeme zlepšit, ale v současné době získáváme český obsah z knihoven v jiných zemích a pomocí partnerství se zmíněnými vydavateli.

Uvažovali jste o uzavření spolupráce s projektem Europeana?
Ze slavnostního otevření digitální knihovny Europeana (2008).Ano, myslím, že jsme řekli veřejně, že jsme s Europeanou ochotni spolupracovat. Myslím, že pomoc uživatelům Europeany dává smysl, Google se navíc dostane k obsahům všech druhů a ve všech jazycích. Řekli jsme tedy otevřeně, že o to stojíme a doufejme, že k tomu dojde.

Existuje ve světě podobný projekt, jako je Europeana, s nímž byste rádi uzavřeli partnerství?
Myslím, že s Europeanou sdílíme cíl – uchovat národní, respektive světové dědictví a zpřístupnit ho všem. Ale i spolupráce se soukromými projekty je dobrý nápad. Náš úkol je tak velký, že čím víc lidí se do něj zapojí, tím lépe. Problém naopak spočívá v tom, že se do takových projektů nezapojuje dostatek lidí.

Foto: Lucie Pařízková, www.profimedia.cz

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ