Tržby z digitální hudby moc nerostou, loni jen o 6 procent

21. 1. 2011 07:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tempo růstu tržeb za prodej digitální hudby v posledních letech výrazně zpomalilo. Zatímco v roce 2008 tržby vzrostly o 25 procent, o rok později už to bylo pouze 12 procent a loni jen šest procent. Uvedla to dnes Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). V letech 2004 až 2010 trh vzrostl jedenáctinásobně a jeho nynější hodnota dosahuje přibližně 4,6 miliardy dolarů (asi 83,3 miliardy Kč).

Organizace vidí příčiny zpomalení růstu v přetrvávajícím on-line pirátství, které okrádá prodejce hudby, nahrávací společnosti i samotné umělce o desítky miliard dolarů na potenciálních tržbách.

"Hudební průmysl stále krvácí a stále z něj odtékají tržby. V celém světě existují nové a skvělé možnosti, jak si hudbu pořídit legálně, avšak nemají šanci se udržet, pokud bude pirátství dál tak masivně deformovat trh," uvedla šéfka IFPI Frances Mooreová. "Nelegálních je 19 z každých 20 stažených hudebních souborů," dodala.

Celkové tržby za prodej hudby, tedy jak za digitální, tak za hudbu na fyzických nosičích, loni klesly přibližně o devět procent. Prodej digitální hudby se na celkových tržbách podílel asi z 29 procent, zatímco v roce 2004 to byla jen dvě procenta. Loni tržby za digitální hudbu prudce vzrostly hlavně v Evropě, kde to bylo skoro 20 procent, prodej celých alb se pak zvyšoval především na velkých trzích jako je Francie, Británie nebo Spojené státy.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ