Mladí Američané v poslední době ztrácejí zájem o blogy. Místo internetových zápisníků si stále častěji vystačí se sociálními síti jako Twitter či Facebook. Zveřejnit na nich osobní postřehy či zážitky totiž zabere mnohem kratší dobu než psát dlouhé blogové zápisky, všímá si deník The New York Times.
Podle výzkumné organizace Pew Research Center zájem o psaní blogů mezi mladými ve věku 12 až 17 let mezi roky 2006 až 2009 klesl o polovinu. Nyní má blog 14 procent dětí v této věkové kategorii. Mezi osmnáctiletými až třiatřicetiletými klesl počet pisatelů blogů o dvě procenta.
Čas na blogy chybí
"Svůj blog už nepoužívám. Všechny lidi, o jejichž pozornost stojím, mám na Facebooku," řekl Michael McDonald ze San Franciska, který končí střední školu a na blogu zveřejňoval hlavně svá videa. Jiní bývalí autoři blogů podle listu říkají, že na psaní dlouhých zápisků nemají čas nebo že je odradil malý počet čtenářů. Mnoha lidem ke kontaktu s rodinou a blízkými stačí sociální sítě.
Blogy zahájily svůj vzestup na výsluní zhruba před deseti lety, kdy se staly populárními služby jako Blogger či LiveJournal, které umožňují snadno publikovat na internetu. Lidé podle newyorského listu začali na internetu zveřejňovat své názory na různá témata - od diet přes politiku po lásku ke kočkám. Americká společnost Merriam-Webster, která vydává slovníky, vyhlásila blog slovem roku 2004. S nástupem sociálních sítí, jako je Twitter, jenž omezuje délku zápisu na 140 znaků, ale nastal soumrak těchto internetových zápisníků.