Íránské revoluční gardy, tedy elitní ozbrojená síla Íránu, dnes pohrozily majitelům internetových serverů zátahem v případě, že budou pokračovat v šíření informací o povolební krizi. Gardy si přejí, aby z íránských webových stránek zmizely všechny materiály, jež přispívají k napětí. Informovala o tom agentura AP.
Úřady v úterý vykázaly z teheránských ulic zahraniční reportéry a dovolily jim pracovat výhradně z redakcí. Nesmějí informovat o nepovolených akcích, tedy o opozičních demonstracích. Zahraniční sdělovací prostředky se proto začaly opírat o informace i vizuální materiál, který jim poskytují jejich íránští kolegové a účastníci demonstrací. Do světa se teď informace dostávají hlavě komunikačními sítěmi Facebook a Twitter.
Revoluční gardy pomohly klerikům udržet si moc po šáhově pádu v roce 1979, zatímco armáda stála na straně šáha. Jsou považovány za elitní jednotky podléhající pouze duchovnímu vůdci státu. K současnému dění v zemi se zatím nevyjadřovaly.
Íránská opozice zpochybnila výsledek pátečních prezidentských voleb, v nichž vyhrál s velkým předstihem konzervativec Mahmúd Ahmadínežád nad kandidátem opozice Mírem Hosejnem Músávím.
Závislost Západu na internetových sítích je nyní v souvislosti s Íránem tak velká, že dokonce i americké ministerstvo zahraničí požádalo správce sítě Twitter, aby upustil od přerušení služby naplánované kvůli údržbě. Správce proto ohlášené devadesátiminutové odstavení Twitteru odložil.
Íránská vláda se snaží zahraniční novináře dostat ze hry všemi způsoby. Mnohým z nich neprodloužila víza, která dostali ke vstupu do země před volbami. Redakce často dělají rozhovory s Íránci telefonem a monitorují státní íránská média.
Agentura Reuters před zprávy tiskne upozornění, že je při informování z Íránu omezena státním zákazem filmovat a fotografovat v Teheránu. Americká CNN zveřejňuje amatérské záběry z Facebooku a Twitteru a podotýká, že se opírá o "tvořivost". "Některé z materiálů, jež vám předkládáme, nejsme schopni ověřit," řekl její redaktor David Mattingly.
Podle Reuters jsou cílem zátahů v Íránu často místní novináři a deset z nich bylo zatčeno. "Máme o ně strach. Nevíme, kde a v jakých podmínkách je drží. Zatýkají také bloggery i lidi, kteří natáčejí na mobilní telefony," řekl mluvčí organizace Reportéři bez hranic Jean-Francois Julliard.
V úterý se v Íránu opět zpomalil internet, jak tomu bylo ve volební a povolební den. Přístup k němu má asi čtvrtina ze 70 milionů Íránců.
Foto: Reuters