
Conficker vedl i v celosvětovém žebříčku a žebříčcích západoevropských zemí. Jeho podíl v Česku je přitom jeden z nejnižších na světě. Například ve Velké Británii představoval osm procent ze všech zjištěných hrozeb, v Německu deset procent, v Rusku 14 procent a na Ukrajině dokonce 20 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Přes 40 procent nebezpečných webů je v USA
Conficker se začal masově šířit v loňském roce. Škodlivý program zneužívá zranitelnosti operačního systému Windows a dokáže se masivně šířit pomocí vyměnitelných médií. Červ umí ovládnout počítač pro vzdálené útočníky, stahovat do PC další viry či odesílat nevyžádanou poštu.
Do březnového celosvětového žebříčku se dostaly i nové hrozby, útočící většinou na počítače uživatelů ve východní Evropě a Číně. Do první desítky nejrozšířenějších globálních hrozeb se poprvé dostal Win32/Tifaut, což je program založený na skriptovacím jazyce Autoit.
Tifaut se šíří mezi počítači kopírováním na vyměnitelná zálohovací zařízení a vytvořením autorun.inf příkazu v jejich kořenovém adresáři tak, aby se po jejich aktivaci automaticky spustil. Generuje různé nesmyslné komentáře, což ztěžuje identifikaci hrozby bezpečnostními programy.
Foto: profimedia.cz