Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange má být zatčen. Mezinárodní zatýkací rozkaz na něj vydalo švédské státní zastupitelství kvůli podezření, že tento kontroverzní Australan se ve Švédsku dopustil znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. Na základě rozhodnutí stockholmského soudu byl pak zatykač rozšířen na mezinárodní. Oznámila to dnes švédská média s odvoláním na justiční místa.
Devětatřicetiletý Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. Případ se vztahuje k jeho stykům se dvěma ženami během srpnové návštěvy této skandinávské země.
Státní zástupkyně Marianne Nyová zdůvodnila vydání zatykače tím, že vyšetřovatelé nedokázali podezřelého přimět k tomu, aby se dostavil k výslechům. Příslušný stockholmský soud pak odpoledne schválil rozšíření zatykače na mezinárodní. Assange je nyní mimo Švédsko a místo jeho pobytu není známo.
Obviněný už dříve naznačoval, že za jeho obviněními ze sexuálních deliktů mohou stát americké služby; byl prý australskými tajnými službami před podobnou možností varován.
Assange se původně chtěl ve Švédsku usadit, ale s pokusem získat tam povolení k pobytu neuspěl.
Assangeho server letos zveřejnil statisíce tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu a Iráku. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. Média později informovala, že WikiLeaks hodlá publikovat další, mnohem větší balík tajných informací o americké angažovanosti v Iráku, Assange to však později popřel jako "pomluvu konkurence".
Přesto americké ministerstvo obrany mezi tím zmobilizovalo tým 120 lidí, kteří podrobně zkoumali archivy Pentagonu a snažili se "odhadnout možný dopad" takového úniku. Pentagon se obával, aby dokumenty neobsahovaly údaje o informátorech, bezpečnostních silách nebo o citlivé infrastruktuře Iráku.