Zapomeňte na hřbitovy. Umíráme přece v době internetu

8. 1. 2011 10:56
V době internetu se i pohřbívá jinak.
V době internetu se i pohřbívá jinak.

Věčné odpočinutí dej jim, internete, a světlo webů tvých ať jim stále svítí, ať ve virtuální urně spí v pokoji. - To není zesměšňování tradičních smutečních modliteb, ale parafráze odrážející nejnovější trend. Na krematoria, hřbitovy i kolumbária můžete zapomenout. Třetí tisíciletí pohřbívá své zemřelé do nekonečného moře internetu.

Spaste duši, křižuju se, když křídla velké kované brány ošklivě zaskřípou a začnou se samovolně rozevírat. Na nebi plném olověných mraků se míjejí hejna černých ptáků a černí jsou i dva lvi, kteří vstup na tenhle podivný hřbitov hlídají. Když za tónů jakéhosi hymnu kráčím po pískem vysypané cestičce k orientační tabuli, okolo páteře mě lechtavě mrazí.

Bodejť bych se necítil nepřirozeně - aniž jsem se zvedl ze své pracovní židle, zadáním jediného hesla do internetového vyhledávače procházím virtuální krajinou mrtvých. Skrz monitor počítače jen tak, v domácím úboru, zaskočeně míjím blikající svíčky, bloumám kolem hrobů s daty, scházím do katakomb s nejrůznějšími náhrobky, listuju v knize zemřelých.

Věčný pohřební videoklip

Polský Wirtualny Cmentarz (virtuální hřbitov) s desítkami hrobů, jimž dominuje parádně vyvedený náhrobek Karola Wojtyly (bývalého papeže Jana Pavla II.), je jen jedním z vychytaných míst novodobě pojatého posledního spočinutí. Má části pro křesťany, židy, buddhisty, muslimy a další.

Ke konci loňského roku s podobnou realizací přišlo i české hospicové občanské sdružení Cesta domů, jež usiluje o zlepšení péče o umírající a jejich blízké. Na stránkách www. vzpominky.nezavirejteoci.cz mohou pozůstalí "vystavět" pomník komukoli ze zemřelých, klást k němu virtuální kytice, zapalovat fiktivní svíčky, přidávat fotografie a vzkazy (viz rámeček). Během několika týdnů vznikly desítky náhrobků a stránky zaregistrovaly desetitisíce návštěvníků.

Podmínky pohřbívání i případný ceník služeb určuje provozovatel, který si většinou vymezuje právo je měnit

 

- Zájemce o vytvoření virtuálního náhrobku se musí u provozovatele zaregistrovat: zadá kontaktní e-mail, zvolí si heslo a aktivuje účet. Stane se tak uživatelem s možností vytvářet a spravovat pomníky. Zpravidla může vytvářet libovolný počet náhrobků (ne však jedné osobě).

 

- Pomníky musejí být "stavěny" jako vzpomínka na skutečného, ale již zemřelého člověka - je třeba uvést jeho jméno a příjmení, také popis pomníku. Datum narození a smrti zemřelého bývají očekávanými, avšak nepovinnými údaji, stejně tak není nutné dodávat fotografii mrtvého.

 

- Občas se na virtuálních hřbitovech objevují rádoby vtipné náhrobky dosud žijících osob. Provozovatelé si vyhrazují právo tyto desky mazat. Po dohodě se správci se odstraňují i nově vytvořené pomníky zemřelému, který už jeden pomník má.

 

- Každý pomník má jen jednoho odpovědného správce. Ten může vkládat i mazat příspěvky (dárky, fotografie, vzkazy) na svém pomníku, upravovat jeho nastavení a psát komentáře. Správcovství může být převáděno na jiného uživatele.

 

- Návštěvníkem virtuálních hřbitovů je kdokoli, kdo není na stránkách zaregistrován. Může přidávat příspěvky na pomníky, ale nemá možnost je vytvářet.

 Celý článek najdete v časopisu Instinkt, který vyšel ve čtvrtek 6. ledna 2011. 

 

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ