Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala (KDU-ČSL), který se snaží soudně vymoci omluvu a pokutu jeden milion korun od deníku Blesk. V listopadu roku 2003 Blesk zveřejnil článek s titulkem "Kasal byl prý sovětský agent". O měsíc později deník Blesk napsal, že obvinění je falešné. O tom, že Nejvyšší soud potvrdil předchozí rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, informoval mluvčí NS Petr Knötig. Kasal se chce odvolat k Ústavnímu soudu.
Článek se odvolával na anonymní zdroje, podle kterých se Kasal nechal při jedné ze svých cest do Sovětského svazu v 80. letech naverbovat jako sovětský agent. O měsíc později však Blesk napsal další článek s titulkem "Kdo chce zničit Kasala", ve kterém přiznal, že dokumenty obviňující Kasala se spoluprácí se sovětskou vojenskou rozvědkou jsou falešné.
"Beru to jako test českého soudnictví. Není možné, aby si kdosi cosi otiskoval," řekl Kasal s tím, že se jeho právníci chystají obrátit k Ústavnímu soudu.
Podle Městského soudu v Praze a také odvolacího Vrchního soudu v Praze článek nebyl způsobilý zasáhnout do občanskoprávní sféry žalobce. Článek obsahoval informace pouze o obsahu anonymních dokumentů, nikoliv tvrzení, že žalobce se sovětskou rozvědkou opravdu spolupracoval. V článku navíc dostal Kasal prostor pro své vyjádření, že jde o pokus poškodit jej před blížícím se stranickým sjezdem a že byl opakovaně negativně lustrován, tedy že nebyl spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Článek byl proto podle předchozích rozsudků pražských soudů vyvážený.
Odvolací soud také poukázal na to, že žalobce svým vstupem do politiky musel být srozuměn s vyšším zájmem veřejnosti a médii o jeho osobu a tím, že jeho činnost bude podrobena větší kritice než u soukromých osob, dodal Knötig.
Foto: Lucie Pařízková