Komentář
Jaromír Soukup: Bude se zdražovat, příjmy přitom klesají

05.05.2020 16:22 Glosa

Dnes u tématu, které se dotýká nás všech. A nenechte se zmást začátkem. Ale já začnu jen rychlým postřehem z mého víkendového nákupu. Kilo paprik za 140 korun. Květák za stovku. A rajčata dražší než vepřové. A to není tím, že bych nakupoval někde v luxusních obchodech, to je stav, který znají všichni, kteří chodí dennodenně nakupovat do normálních prodejen.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

A UŽ JE TO OPĚT TADY!!! HITLEŘI Z EU NÁM SEM NEGRY A ARABY PROSTĚ NACPOU ZA KAŽDOU CENU!!!
POJDME VOLIT SPD A VYSTUPME Z TOHO ZLODĚJSKÉHO NACISTICKÉHO MOLOCHU AT JSME KONEČNĚ ZASE SUVERÉNNÍ STÁT!!!!

Eurokomisárka Johanssonová: Musíme zaviesť povinnú solidaritu krajín EÚ s migrantmi

Vedenie Európskej únie opäť otvára otázku prerozdeľovania migrantov. Tentokrát však už nehovorí o povinných kvótach, ako počas nedávnej migračnej krízy, ale o tzv. povinnej solidarite. Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) – Slovensko, Maďarsko, Česko a Poľsko – systému prerozdeľovania migrantov vzdorovali a až na pár výnimiek neprijali na svoje územie nijakých migrantov.

Svoju predstavu nového riešenia tejto otázky teraz predstavila švédska eurokomisárka Ylva Johanssonová. „Myslím si, že potrebujeme určitý mechanizmus povinnej solidarity. V Európskej únii by solidarita nemala byť niečím, čo je na výber,“ povedala Johanssonová pre Českú televíziu.

Johanssonová však ubezpečuje, že nejde o povinné prerozdeľovacie kvóty. „Solidaritu môžeme zdieľať. Je to niečo iné ako kvóty na relokáciu, ale musí to dávať zmysel pre tú krajinu, ktorá je pod tlakom,“ dodala. Podľa Johanssonovej pôjde o kompromis medzi krajinami, ktoré migrantov prijímajú, a medzi krajinami, ktoré ich odmietajú – napríklad štáty V4.

Ako príklad uviedla, že Česká republika, ktorá odmieta prijímať migrantov, by mala prijať aspoň detských migrantov. „Možno by sme mali robiť rozdiel medzi tými, ktorí sú zraniteľnejší ako iní,“ poznamenala. Znamená to, že Európska únia bude v rámci povinnej solidarity žiadať od krajín V4 vrátane Slovenska, aby prijali aspoň deti z krajín, odkiaľ prichádzajú migranti.

https://ceskoaktualne.cz/2020/05/uprchlici-zpravy/eurokomisarka-johanssonova-musime-zaviest-povinnu-solidaritu-krajin-eu-s-migrantmi/

CZEXIT

0 hlasů

Co se tyce zdrazovani potravim. Zemedelec musi zaplatit pracovni silu, zaplatit stroje, zaplatit vysadbu, pestovani a sklizen. Nasledne to musi naskladnit a uskladnit, prebrat, umyt a zabalit ve spickove kvalite, a mnoho dalsich veci. A proda napr. kilo brambor za 6kc . Market si to prevezme, na palete to da do sveho kramu a prodava kilo brambor za 18kc . A nedej boze, aby byla spatna jedina bedna, pak vraci cely kamion.

0 hlasů

"Já Vám to říkal" - viz můj komentář z 29.04.* (a předšle jinde), s poukazem na automobilky, které se možná snaží dohnat výpadek několika týdnů, čímž větší poptávka po elektřině, a tím "tržní nárůst cen" - což v extrému znamená, že například zmíněná restaurace zdražuje jíž jen kvůli tomu aby pokryla zvýšené provozní náklady (i pokud krizi "přezimovala" bez finanční ztráty).

Do toho se zvyšované ceny za potraviny nutně nevrátí jentak do normálu. Jakože možná odpadají současné krizí-podmíněné zvýšené náklady na logistiku, tj. věc toho, že to stojí něco navíc když kamionová dodávka zeleniny např. ze Španělska stojí v několika hraničních frontách**. Však ceny ropy možná razdva nejen zpět k normálu, ale dokonce nad - což nejen kvůli eventuální zvýšené poptávce v rámci dohánění výpadku, ale například USA tlačili na OPEC aby omezili kolik ropy se denně těží, a OPEC omezila. A když u toho všeho například v USA ještě více imigračních omezení týkající se i sezónních pracovníků z Mexika na polích v USA, tak se má i zvýšenou poptávku USA po potravinách odjinud, což také razdva faktor ohledně nárůstu (světově tržních) cen, obzvláště jak sotva kdo má nákupní sílu jak se má v USA.

Takové věci jíž argumentativně docela zajímavé, a i s eventuálním citelným dopadem pro mnohé. Ale to celé argumentativně docela detaily oproti postupu EU a členů Eurozóny, kteří si jíž odsouhlasili neomezené tištění Eura, aby se pomáhalo podnikům typu Air France, v kterýmž případu 7 miliard Eur - "prvně", neboť se vícero politických stran nějak domnívá, že možná jíž za měsíc letecká doprava jak kdysi, a když jím dojde, že například na Mallorce toto léto těžko plné kluby a pláže jak před rokem, tak se zřejmě hodí ještě několik miliard, čímž se ohledně jednoho podniku je u částky, která v rovině toho co schodek rozpočtu celé České republiky.

A takový postup je právě problém ohledně argumentativního propadu měnové síly Eura, jak je trh zaplaven Eury. A co znamená "slabé Euro" ? Například prodej zeleniny radší do USA než do Česka, když více profitu takovým obchodem, a například nominálně dražší ropa i pokud je světově-tržní cena ropy stabilní, čímž plošný nárůst cen mnohých věcí když logistika o to nominálně dražší, a podobně.

A jako by toho všeho nebylo jíž dost, tak ono nemalá část obyvatel sotva s přijmem. Například mě by možná někdo zaměstnal, ale jak jsem současně nezaměstnaný tak vím z první ruky s jakým přijmem si například jen v Braniborsku musí zhruba 300 tisíc důchodců vystačit - což přijem s kterým zvýšené ceny za potraviny znamená, že se toho nakoupí méně, neboli menší odběr na trhu, při čemž zmenšený odběr nutně neznamená snížení cen, neboť když nejeden podnik zavře kvůli nedostatku rychlého obratu, tak to znamená, že i menší nabídka. A opět, EU a členové tudíž možná natisknou ještě hromadu miliárd Eur aby se zaplatilo zvýšené sociální výdaje, ale takový způsob financování opět přispívá zeslabení měny a tudíž inflaci, která v takovém bodu argumentativně snadno jíž hyper-inflace.

Čímž neříkám, že by se mělo nechat kdejaký podnik umřít (a mám představu jak s tím zacházet rozumnějc). Ale akorát jsem tady chtěl trochu nastínit, že poněkud komplexní záležitosti, kde přístup typu "tak hoďme několik miliárd do nějakých děr, aby si akcionáři tolik nestěžovali na výpadek renditů" argumentativně v delším horizontu ani pro velkoakcionáře ideální když se "hodnota akcií všech odvětví" razdva propadá v rámci inflace.

*
https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/mezirocni-inflace-v-nemecku-je-nejnizsi-za-4-roky_542947.html
**
Ohledně čehož jsem mimochodem jíž před více než měsícem říkal, že by bylo smysluplné mít průkazy na projíždění - tj. když například zemědělská a.s. v Česku s odběrem mléka pro podnik v Bavorsku, aby se mělo jednotný zvláštní hygienický režim na obou stranách, a pendlující kamión aby mohl hranice projíždět rychlým pruhem s takovým průkazem.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov