Komentář
Jaromír Soukup: Jaká byla v šíření koronaviru role Číny?!

04.05.2020 17:49 Glosa

Já myslím, že právě teď je ideální čas vyložit karty a začít řešit věci, na které v době největší paniky z možné nákazy koronavirem nebyl čas. A jednu z těch nejzásadnějších včera tak naznačil americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Petr Min (6 hlasů) 04.05.2020 20:55

    Všichni lžou. Bez důkayů to házejí na Číňáky, ale někdo může, jiný...

  • Petr Rozlil (4 hlasy) 05.05.2020 02:45

    Ja to rikam porad. Anglicka verbez nadelala uz tolik sprostych...

  • tyden tyden (3 hlasy) 04.05.2020 21:19

    humanitani bombometcici, ze neco prohlasili? vzdyt uz jim neveri ani...

  • Jan Vacek (2 hlasy) 05.05.2020 05:39

    Základním problémem Činy je mimořádně vysoký počet obyvatel, a proto...

  • doctorX doctorY (2 hlasy) 05.05.2020 01:40

    Samozrejme, US ma opet ve vsem pravdu a spropadeni "rudi" cinani, kde...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Čína zcela normálně a přirozeně upevňuje a navyšuje svou moc nad světem i nadále! Oslabit její politicko - ekonomický arsenál mají USA jako zbožné přání a díky prolhaným novinářům nalévají své lži do hlav lidem po celém světě! Nicméně to Číně nemusí nijak vadit. Oni nejsou v roli jakéhosi ,,závisláka" na rozdíl od egresorů USA a EU. Číňané určují směr a to je to, co nemohou jejich oponenti rozdýchat!

1 hlas

Uz vidim, jak Rozlil s Vomackou exportuji plyn do Ciny:-)

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-koronavirus-ropne-pole-sibir-jakutsko.A200504_181633_zahranicni_aha

1 hlas

Moulo, spravne se mas zeptat jak Nemecko bude exportovat plyn do Ciny. Nemecko exportuje nejvice plynu do Ciny, potom jsou Rusove. Nejsou tak blby jako my.

0 hlasů

Základním problémem Činy je mimořádně vysoký počet obyvatel, a proto na její destabilizaci nemůže být ani objektivní zájem. A poznání nového jevu (a samozřejmě i viru) trvá určitý čas, zatímco pohyb osob probíhá plynule, i přes hranice.
Stojíme před problémem globálního vývoje i v těch možných infekcích. Doba vyžaduje systematickou práci na strategiích, které budou čelit rizikům současného a budoucího vývoje. Musíme se učit žít s problémy, řešit je a překonávat. Cesta je jen v kooperativní mezinárodní spolupráci, nerozdělovat svět a vytvářet spravedlivý mezinárodní řád. Bezpečnost je nedělitelná a vyžaduje i zbavovat se těch stereotypů studené války.

2 hlasy

Smysl Bruselu: Krást a okázale vracet. Moloch se nikdy nestane užitečným. Další debakl vězení národů. Tunami nařízení k většímu nadšení? Ani napravo, ani nalevo. Zrušit a rozpustit - jediné řešení

PETR HAMPL popisuje, jakým způsobem (ne)funguje unijní pomoc státům postiženým krizí a nevidí jinou smysluplnou cestu, než tuto strukturu zlikvidovat

Evropské státy, které počítaly s unijní pomocí pro nový rozběh ekonomiky po epidemii, se dočkaly studené sprchy. Vedení EU samozřejmě slíbilo peníze, ať už jako dotace nebo velmi výhodné půjčky. V příslušných fondech mělo být minimálně bilion eur. Jenže zbýval drobný detail – jak ty peníze do fondů dodat. Stávající řešení vypadá takto: Státy si vezmou bankovní půjčky a věřitelským bankám nabídnou právo převzít některé vládní pravomoci, včetně privatizace majetku. Takto získané peníze vloží do unijního fondu, a z toho si je pak podruhé vypůjčí. Podrobnosti navrhované transakce ve svých článcích popisuje europoslanec Ivan David.



Takové schéma je samozřejmě nepoužitelné. Kdyby chtěla Itálie a další státy prodat majetek, mohly by to udělat rovnou. Nepotřebovaly by k tomu složitý mechanismus unijních fondů.

Fungování státu
Když přihlížíme tomuto dalšímu unijnímu debaklu, mohli bychom nabýt dojmu, že EU je v něčem podobná státu. Vezme peníze lidem nebo jiným menším celkům, část rozkrade nebo utratí za úředníky, a zbytek jim zase rozdá nazpět. Pokusím se vysvětlit, proč jde ovšem o principiálně jinou záležitost. Národní stát není nadnárodní gigant.

Už od středověku fungují státy tak, že panovník na určitém území zajistí bezpečnost, vydává zákony, případně pečuje o cesty a další infrastrukturu, podporuje jednotnou kulturu a vzdělanost. V posledních staletích si státy osvojují stále další a další funkce a pravomoci. Mnozí kritizují, že je to nesprávné a nebezpečné pro občanské svobody, ale to není tématem tohoto článku.

Podstatné je, že hodnoty vznikají ve spolupráci státu a soukromníků. Stát vytvoří prostředí a soukromník v něm založí firmu. Využívá bezpečných poměrů, stabilní měny, dobrých silnic, vzdělané pracovní síly, fungujících soudů, zdravotnictví a mnoha jiných věcí, bez kterých by hospodaření vůbec nepřicházelo v úvahu.

Samozřejmě, jsou vlády moudré a nemoudré. Někde je to tak, že vláda financuje pouze vzdělání v užitečných oborech, regulace jsou rozumné, byrokratických povinností je minimum a daně jsou nízké. Stát přiměřeně chrání domácí podnikatele, firmy a statky, a zároveň pečlivě vyšetřuje případy korupce vlastních úředníků. Nové projekty pak rostou jako houby po dešti a stát bohatne.

Jinde je to tak, že státní úředníci „zaklekávají na firmy“, jsou vypisovány stále další daně, nikdo nechrání lidi před zdivočelými neziskovkami a na vzdělávání genderových expertů je vynakládáno více peněz než na řemeslníky. Takové země chudnou, protože tam vznikají leda tak další neziskovky a další poradenské firmy na čerpání dotací.

Řešení
Na tom není nic nového. To všechno čtenáři Protiproudu dobře vědí. Stejně tak nemá smysl podrobněji rozebírat odvěký spor o rozdělení zisku. Levice má za to, že téměř veškerá zásluha připadá prostředí. Že pokud jsou správné podmínky, tak je lhostejné, zda firmu založí Petr nebo Pavel. Pravice se zase domnívá, že prostředí vzniká samo od sebe a že požadovat rozdělení zisku je aktem krádeže. Hledání kompromisu je nesmírně obtížné a asi nikdy se nepodaří uspokojit všechny strany.

Pro nás je ale podstatné, že musí existovat soužití a neustále probíhající spolupráce. Národní stát vytváří prostředí pro aktivní lidi. Aktivní lidé udržují v chodu národní stát.

Co ale v takové situaci s nadstátem? Obrovské nadnárodní celky jsou samozřejmě náchylnější ke korupci a nedemokratickým postupům. Ale to jenom menší část problému. Horší je to, že do vztahu občan – stát nemají co přidat.

Skalní eurohujeři snad ještě doufají, že lze lidskou přičinlivost a kreativitu povzbudí tím, že přidají ještě další sadu předpisů (kromě národních). Nicméně nefunguje to. Až se snaží, jak se snaží, ať vydávají sebevíce směrnic, nepovzbuzuje to jinou aktivitu než stále sofistikovanější čerpání unijních peněz.

Zbývá tedy jediné. Brát zemím peníze, a zase jim je posílat nazpátek.

To je problém, který nemůže být z principu vyřešen žádnou reformou, žádným přejmenováním a žádnou změnou smluv. Ani kdyby se Evropská unie vzdala své neomarxistické ideologie, nestane se užitečnou. Nadnárodní struktura nemá co nabídnout a nikdy v budoucnu se to nezmění.

Zrušit a rozpustit je jediné racionální řešení.

https://www.protiproud.cz/politika/5077-funkce-eu-krast-a-okazale-vracet-moloch-se-nikdy-nestane-uzitecnym-koronakrize-ukazala-dalsi-debakl-tunami-smernic-k-vetsimu-nadseni-ani-napravo-ani-nalevo-zrusit-a-rozpustit-jedine-reseni.htm

CZEXIT

1 hlas

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

SOUKUPE, STALA SE Z TEBE VLASTIZRÁDNÁ PICZA!!!
TÁHNI SI ROZHAZOVAT RUKAMA DO BRUSELE SE SVOJIMA MUSLIMSKÝMA KAMARÁDÍČKAMA!!!!

CZEXIT

1 hlas

Pane Soukup, hezky clanek, ale to rika politik a politici nam uz narikali tolik veci, ze sami nevedi co nam rikali. Podivejte se na dnesni clanek v US zpravach, kde Dr.Fauci, Director of the National Instute of Allergy. V Americe vsem lidem znamy a velmi respektovany doktor. Dr.Fauci: No scientific evidence the coronavirus was made in Chinese lab. The best evidence shows the virus was not made in a lab in China. Takze, jednoduse zadny Covid 19 z Cinske laboratere NEUTEKL!

0 hlasů

Samozrejme, US ma opet ve vsem pravdu a spropadeni "rudi" cinani, kde se vyrabi a testuje vsechno, opet vsechno zavinili. Hele franto ...

2 hlasy

humanitani bombometcici, ze neco prohlasili?
vzdyt uz jim neveri ani mistni ruda vemena hemenex/ok.
ti jenom souhlasne hykaji z prospecharstvi.
a ostatni prizvukuji, protoze se boji.
naposledy hykali, ze Trupma nechal zvolit Putin a jak je to agent Kremlu.
jo a taky jak na nej ch*caly prostitutky v Rusku :-)))))

3 hlasy

Všichni lžou. Bez důkayů to házejí na Číňáky, ale někdo může, jiný musí mít důkazy.
Svět s amíkama už zažil věže 911, boeing na Donbase, syrské chemické útoky. No teď jde ještě o to, zda v tom problému viru nemá prsty i nějaká britská tajná služba. Ty podělají vše, jako na př. Litviněnko, Skripalové a pod. Nemluvím o házení jaderných náloží na civilní města či napalm a chemii na různé džungle. Jenom Pražáci se těší, až začne maník od SA batalionu zase kázat někde na plácky. Budou i stánky s pivem a párkama.

6 hlasů

Ja to rikam porad. Anglicka verbez nadelala uz tolik sprostych sv.n...en po svete za poslednich 250 let, ze to presahuje veskere meze. Rozvazenim opia s kralovskym pozehnanim po cele Asii, prasarnu s Litvinenkem, Skripalem, obvinenim Ruska v Americkych volbach, zacalo v jejich agenturach. Maji toho za sebou tolik, ze jeden chce z nich zvracet.

4 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov