Jaromír Soukup: Průmysl padá. Následovat budou výpovědi

8. 6. 2020 17:22
Jaromír Soukup: Průmysl padá. Následovat budou výpovědi.
Jaromír Soukup: Průmysl padá. Následovat budou výpovědi.

Od úplného začátku koronakrize říkám: chraňme lidské zdraví, ale nezapomínejme na ekonomiku státu. Vláda mě ani další přední odborníky - ekonomy, vědce, dokonce i lékaře - neposlechla. A já dnes mohu s lítostí oznámit: já jsem vám to říkal.

Je to špatné. Hodně špatné. A nedostatečný program vlády na záchranu tuzemské ekonomiky začneme pociťovat úplně všichni. A kdybyste mi snad nevěřili a mysleli jste si, že chci samoúčelně kritizovat kroky vlády a našeho premiéra, tak mám pro vás už i konkrétní data. Tak poslouchejte.

Na úvod jen v kostce: průmyslová produkce v dubnu meziročně klesla o hrozivých 33,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 42 procent. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se meziročně snížil o 3,2 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda zaměstnanců v dubnu 2020 meziročně klesla o 5,6 procenta. Ano, slyšíte dobře. Samý pokles. Zní to strašidelně. A taky to strašidelné je. V takovém automobilovém průmyslu klesla výroba nejvýrazněji. Továrny fungovaly pouze na 20 procent. A podle ekonomů nelze ani vyloučit, že některé automobilky z České republiky úplně odejdou. A to by pro naši ekonomiku byla obrovská rána.

A nemyslete si, že vás se to netýká. Týká. V průmyslu pracuje v České republice 1,3 milionu lidí. V tom automobilovém 130 tisíc lidí. A na automobilový průmysl je napojených řada dalších profesí a továren. Rázem se dominovým efektem dostaneme k milionům ohrožených pracovních míst. To nestraší Jaromír Soukup. Před tím varuje Český statistický úřad. A já jen připomínám, že o hrozbách koronaviru na tuzemskou ekonomiku jsem mluvil již týden po vypuknutí koronakrize. Tehdy jsem doslova řekl: "Musíme chránit naše zdraví. Ale pozor. Nesmíme dopustit, aby se zastavil náš život. A spolu s ním i ekonomika státu.” A vidíte - je to tady.

Zástupci vlády říkají, že se nemáme čeho bát. Že do ekonomiky napumpují až bilion korun. Pomoci měl program Antivirus ministerstva práce a soc. věcí (záchrana pracovních míst) a dále programy COVID ministerstva průmyslu (podpora ekonomiky a podnikatelů). Ale jak vyplývá z nejnovějších údajů a především ze zkušeností zasažených, stále to nepomáhá. A já dopředu upozorňuji na problémy vládní pomoci: a to, že jakmile tato pomoc skončí a podniky neuvidí možnost zakázek a tedy budoucnosti, budou padat výpovědi. Spousta výpovědí. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová předpokládá, že na podpoře pracovních míst Antivirus bude až 800 tisíc míst. Neboli na vládní podporu bude spoléhat skoro milion lidí. A to znamená jediné - zaděláváme si na pořádný problém. V září vám tato slova budu moci zopakovat - to už bude ale pozdě. 

A teď je opravdu jedno, zda je premiérem Andrej Babiš, či kdokoli jiný. Klíčové je, aby vládní představitelé přešli od slov k činům. Protože možná, že někde je hezké počasí. Možná, že mnoha lidem vyhovuje, že spousta firem umožnila práci z domova. Že už několik měsíců mohou rodiče dětí využívat ošetřovné. Ale ty pěkné dny jednoho dne skončí. A pak nás resuscitace ekonomiky bude stát výrazně více. 

Autor: - jas -Foto: archiv

Další čtení

Ruská stíhačka v akci

Rusům padají z letadel vlastní bomby na své území. Letos skoro sto

Zahraničí
24. 6. 2025
Uf, to je vedro, hergot...

Na Česko se žene tropická výheň. Neutečete, nikde nebude pod třicet

Domácí
24. 6. 2025
Ivan Bartoš (Piráti) při volbách

Zelení se mohou dostat do parlamentu, s Piráty. Cílí na liberální voliče

Domácí
24. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ