Jaromír Soukup: Roušky, symbol falešné jistoty

13. 5. 2020 18:18
Jaromír Soukup: roušky, symbol falešné jistoty
Jaromír Soukup: roušky, symbol falešné jistoty

Začnu svojí včerejší příhodou z veteriny, kam jsem musel jet se svým psem. Když jsem si totiž šel z ordinace do auta pro peníze, což je sotva deset metrů, tak jsem si zapomněl nasadit roušku.

Prostě jsem měl strach o svého psa a nemyslel jsem na nic jiného. A stalo se něco neuvěřitelného. Sotva jsem vyšel ven, tak na mě kolemjdoucí pokřikovali, ať si koukám rychle nasadit roušku a jak si to dovoluji je takto ohrožovat. A právě to mě navedlo na dnešní téma.

Problém České republiky je, že z části díky své historii miluje centrální nařízení. A má to svoji logiku. Vyhovuje to totiž skoro všem. Politikům se tak lépe vládne a lidi si nemají co závidět. Bylo to tak za Rakouska-Uherska, za socialismu a je to tak i nyní. Vláda vydala direktivu, že máme nosit roušky vždy a všude a my jsme ji přijali. A z roušek se stal, z části i díky naší ochotě si je sami ušít, symbol boje proti koronaviru. A zjednodušeně řečeno se dá říci, že dokud nosíme roušky, tak nás má vláda, minimálně podvědomě, pod kontrolou.

Jenomže podobné centrální příkazy mají i svá úskalí, o kterých je dobré mluvit. Třeba to, že nejsme schopní zjistit, zda nošení roušek vždy a všude opravdu pomáhá v boji proti šíření koronaviru. Protože z mezinárodních srovnání je evidentní, že země, ve kterých lidé nemusí nosit roušku, když jdou na samotě u lesa sekat dříví, mají často lepší výsledky než my. A tím se dostáváme k hlavnímu problému. Abychom totiž mohli určit, co funguje a co ne, tak bychom museli opustit ony centrální příkazy. Prostě bychom museli třeba v polovině Ostravy nošení roušek nařídit a v Porubě zakázat. Pak by se teprve vidělo. To ovšem tady nikdo neudělá, protože pokud uděláte plošné nařízení, tak snadno můžete pak říkat - vidíte, my jsme vám pomohli. Bylo to tak třeba i v případě EET. Ani u něj nevím, jak moc a zda vůbec pomohlo výběru daní.

A z tohoto důvodu si musím položit jednu zásadní otázku - proč povinnost nosit roušku přestane platit až 25. května? Jaký argument za tím stojí? Protože i podle odborníků už roušky v této chvíli nemají žádný zásadní vliv na vývoj pandemie. Proč tedy ještě máme dalších 14 dní ve vedru trpět pod rouškou? Anebo zeptám se jinak: proč cyklista projíždějící kolem rodinky na procházce roušku mít nemusí a může volně dýchat a tuhle možnost maminka s dětmi nemá? A jak je možné, že tahle naprosto nelogická pravidla, která navíc naše vláda co chvíli mění, máme jako jediná země na světě striktně dodržovat - a to prosím pod hrozbou nemalé pokuty?

A já vím, že tím, co teď řeknu, proti sobě zase poštvu nemalou část lidí, ale prosím nechápejte to jako nějaký vzdor vůči vládě či snad podkopávání její autority a snižování významu jednotlivých opatření. Já tomu jenom nerozumím. A jako občan této země mám právo na to, aby když mě chce někdo za něco trestat, tak mi i vysvětlil, proč. A já se omlouvám, ale já mám opravdu pocit, že vláda využila symbol roušek pro upevnění své moci.

Lidem natolik vtiskli do povědomí falešnou jistotu, že když mají na sobě roušky, že je všechno v pořádku a že se nemáme čeho bát. A ve své matře šli dál, nebáli se ani tvrdit, že se od nás celý svět v nošení roušek učí. Že jsme premianti. Ale jak už jsem několikrát říkal, není to pravda. A obávám se, že jediný důvod, proč mít v této chvíli na sobě ještě roušku, je fakt, že tím nepřímo legalizujeme nouzový stav, který vládě a premiérovi náramně vyhovuje…

Autor: - jas -Foto: archiv

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ