Ukradená písmenka
Knižní nakladatelé marně bojují s internetovými piráty
16.11.2011 10:46
Tuzemská nakladatelství se stále častěji potýkají s knižním pirátstvím. Internetem se nelegálně šíří nejen naskenované tištěné tituly, ale také kopie originálních elektronických knih. V obou případech jsou ohroženy zejména čtenářsky nejúspěšnější tituly. Podle nakladatelů však účinná obrana proti knižním pirátům prakticky neexistuje.
Na internetových úschovnách a serverech jsou v současné době k dispozici tisíce titulů, které na ně byly umístěny nelegálně - od odborných knih pro úzký okruh lidí až po čtenářské bestsellery. "S knižním pirátstvím se potýkáme u většiny našich titulů. Kraluje tomu například náš titul Mládí v hajzlu, který je čtenářsky velmi úspěšný. V současné době evidujeme několik soudních sporů, ale jejich úspěšné vyřízení je zatím v nedohlednu," uvedl Martin Troják z brněnského nakladatelství Jota. C. D. Payne, autor oblíbené knižní série Mládí v hajzlu, již dopsal sedmý díl. "Momentálně jej překládáme a jsem zvědavá, jak rychle po přeložení bude k dispozici pirátským skupinám," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ ředitelka nakladatelství Božena Štofková.
"My se s knižním pirátstvím potýkáme již několik let. Na internetu jsou totiž ke stažení také tituly od Michala Viewegha, kterého vydáváme. Hlavně naše e-knihy se snažíme co nejlépe zabezpečit. Většinou se ale hackerům za pár dní podaří bezpečnostní kódy a systémy prolomit," řekl ČTK Jan Pražan z nakladatelství Druhé město.
Dvojnásobná krádež
Obdobně je na tom i nakladatelství Fragment, které na tuzemský knižní trh dodává zejména tituly pro děti a mládež a naučné publikace. Na internetu jeho zástupci evidují nejen nelegálně šířené elektronické knihy, ale také kompletně naskenované tištěné tituly. "Je absurdní, když si uživatel nelegální knihu stáhne a vytiskne na svém pracovišti, kde tisk stojí mnohem více, než kolik stojí originální kniha. Takový člověk krade hned dvakrát," uvedl spolumajitel Fragmentu Pavel Nýč. Zároveň upozornil, že tak jako za nelegální šíření hudby či filmů hrozí trestní postih i za nezákonné šíření knih. "V případě trestného činu porušení autorského práva může jít šiřitel nelegálních obsahů až na dva roky do vězení - za jistých okolností až na osm let. Pokud by bylo jeho počínání vyhodnoceno jako přestupek, hrozí mu pokuta do výše 150 tisíc korun," upřesňuje Nýč s tím, že tituly podle něj nelegálně stahují nejen studenti, ale také učitelé či zaměstnanci státních institucí.
Zdlouhavá trestní řízení s počítačovými piráty nutí nakladatelství k vlastním obranným opatřením. Fragment například opakovaně žádá vlastníky serverů o zablokování nelegálně zveřejněných děl z jejich nabídky. "Víceméně nám vycházejí vstříc. Avšak jejich byznys je založen na tom, že tam lidi budou nechávat nelegální obsah," dodává Nýč.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.