Koalice chce změkčit <span>náhubkový zákon</span>

Relax
23. 7. 2010 15:00
Novináři budou moci psát více informací z trestních řízení.
Novináři budou moci psát více informací z trestních řízení.

Novináři budou moci psát více informací z trestních řízení.Vládní koalice změkčí takzvaný náhubkový zákon, tak aby mohli novináři zveřejňovat informace z trestních řízení, pokud se týkají například korupce politiků či jiných státních funkcionářů. ODS, TOP 09 a VV zřejmě sníží také sankce pro fyzické osoby za porušení zákona.

Zákon, který zakazuje zveřejňování identity obětí některých trestných činů a citace z policejních odposlechů, ale bude s těmito úpravami platit dál, uvedl poslanec ODS a autor koaličního návrhu na úpravu zákona Marek Benda. Koaliční dohodu o náhubkovém zákoně dnes potvrdila i nová předsedkyně ústavně-právního výboru sněmovny Karolína Peake (VV).

Její strana prý původně usilovala o to, aby se zákaz zveřejňování identity obětí trestných činů týkal jen nezletilých a zbytek náhubkového zákona se zrušil. Bendův návrh je podle ní ale přijatelným koaličním kompromisem. Vládní strany se k úpravě náhubkového zákona zavázaly v koaliční smlouvě. Detaily chystané novely ale dosud nezveřejnily.

Takzvaný náhubkový zákon začal platit loni v dubnu. Hlavním cílem novely byla ochrana obětí před nežádoucí medializací, část zakazující citace odposlechů k návrhu přibyla až při projednávání v ústavně-právním výboru sněmovny. Média kritizovala především hrozící pětileté vězení nebo až pětimilionovou pokutu za jeho porušení. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí. Bývá vnímán jako zásah do svobody projevu.

ČTĚTE TAKÉ: Vítězství italských médií. Náhubkový zákon bude mírnější

Sněmovní ústavně-právní výbor se už před volbami shodl na tom, že umožní zveřejňovat informace o účastnících trestního řízení, pokud by to bylo ve veřejném zájmu. Na této úpravě se podle Bendy nyní shoduje i koalice. Do zákona chce vložit formulaci, podle níž bude možné zveřejnit informace z trestního řízení, pokud veřejný zájem výrazně převáží nad zájmem na ochranu soukromí. "Ne každý může psát úplně všechno, ale pokud má někdo důkazy, že veřejný činitel je korupčníkem, tak mu nechceme zabránit, aby to napsal," vysvětlil Benda.

Koalice podle něj převezme i návrh úřednické vlády, která chtěla snížit pokuty za porušení zákona pro fyzické osoby. Příliš přísné sankce totiž podle kritiků zákona mohly odradit novináře od informování o kontroverzních případech a tím omezit svobodu slova. Právnických osob, tedy například vydavatelů, se ale snížení pokut týkat nebude.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ