
"Měli jsme takovou dohodu, že když bude v takovém stavu, tak jeho život ukončím. A to jsem udělal. Lékaři mi řekli, že se již nedá nic dělat. A on trpěl příšernou, příšernou bolestí. Když někoho milujete, je těžké ho vidět trpět. Vzal jsem tedy polštář a dusil ho, dokud nezemřel. Nemyslím si, že jde o zločin," řekl tento sedmdesátiletý veterán místního rozhlasového a televizního vysílání v dokumentárním filmu o smrti a umírání, který natočil v prosinci.
Britská nátlaková skupina Léčba, ne zabíjení (Care Not Killing) bojující proti zavedení eutanazie zdůraznila, že v tomto případu není ani jasné, zda nemocný chtěl být zabit, či zda o to požádal. "Goslingovo vysvětlení neznělo jako případ asistované sebevraždy, ale jako případ úmyslného zabití či vraždy," prohlásil představitel skupiny Peter Saunders. Pozastavil se také nad tím, že BBC o tom neřekla policii před odvysíláním pořadu.
Mluvčí BBC připustil, že vedení BBC znalo obsah pořadu před jeho odvysíláním, ale vyjádřil přesvědčení, že stanice nemá právní povinnost referovat o podobných případech policii. Ujistil, že BBC bude s vyšetřovateli nadále plně spolupracovat. "Jsme nyní ve spojení s BBC a budeme tuto záležitost vyšetřovat," reagovala policie v prohlášení na překvapivou výpověď moderátora. Podle britských zákonů mu hrozí až 14 let vězení.
Příslušný britský zákon zakazuje asistovanou sebevraždu, ale přestává být tvrdě prosazován a předpokládá se jeho změna. Nedávno byla například zproštěna viny Kay Gilderdaleová, která pomohla zemřít své vážně nemocné dceři. Loni v září britská justice také upřesnila, že pravděpodobně nebudou v zemi stíháni lidé, kteří pomohou příbuznému zemřít, pokud bude motivací soucit a pokud o přání nemocného nebude pochyb. Reagovala tak na žádost Britky Debbie Purdyové, která trpí roztroušenou sklerózou. Plánuje eutanazii ve Švýcarsku za přítomnosti manžela a bála se, aby pak nebyl v Británii stíhán.
Debatu oživil začátkem měsíce také známý anglický spisovatel Terry Pratchett, který trpí Alzheimerovou chorobou. Navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije. Podle průzkumu ústavu YouGov, jehož výsledky nedávno zveřejnil britský tisk, je 75 procent Britů pro to, aby nevyléčitelně nemocní měli právo na asistovanou smrt.
Foto: BBC, archiv, Tomáš Nosil