Síla médií na formování veřejného mínění je strašlivá. Třeba Řecko produkuje asi setinu evropského HDP, ale média mu věnují dvě třetiny prostoru při informování o evropských ekonomikách.
V souvislosti s chystanou Agenda Setting, kterou příští týden ve Vídni pořádá společnost Media Tenor International, vydala tato agentura monitorující média informaci o tom, jak neadekvátní prostor nebo tón informace média dávají některým tématům.
Jako příklad agentura uvádí Řecko. To přispívá pouhými 1,5 procenty k evropskému HDP, ale v hlavních evropských médiích zaujímá Řecko plných 60 % prostoru při informování o evropských ekonomikách. Dopady těchto jevů lze následně hledat nejen v oblasti turismu a spotřeby, ale i v rozhodování investorů a centrálních bank. "Nadměrné, kampaňovité soustředění médií na jednu dílčí součást celku je překážkou pro porozumění problému jako celku. Dalšími příklady může být i současná mediální prezentace islámu, nebo dlouhodobý obraz celého afrického kontinentu," tvrdí Roland Schatz, ředitel Media Tenor International.
Rostoucí negativní tón v prezentaci islámu a naopak rostoucí pozitivní tón v prezentaci římsko-katolické církve je dalším dobrým příkladem agendy setting, tedy nastolování mediálních témat a ovlivňování veřejného mínění. Dlouhodobá analýza ukazuje, jak stereotypy v informování "o těch ostatních" se během let nevytratily, a to i když hovoříme o nejvýznamnějších médiích. Údaje z roku 2014 ukazují dokonce další zhoršení mediálního obrazu islámu, když přibližně čtyři pětiny informací o islámu a muslimech vyznívají negativně. Výrazně pozitivní růst naopak nabírá medializace římsko-katolické církve.
Zdroj: Media Tenor