Druhý pracovní den tohoto týdne se neobejde bez zpráv ze světového tisku. Přinášíme krátký přehled aktuálních novinek.
Die Zeit Online zvolil na ráno polemiku věnovanou kancléřce Angele Merkelové. Skutečně to byla ona, kdo "pozval" do Německa sta tisíce uprchlíků? Spor o "viníka" ovlivňuje nadále výsledky voleb a společenské klima. Kancléřka je volána k odpovědnosti. Kde však leží pravda?
Zpravodajský web společnosti BBC pak přináší článek o městě s pohnutou historií. Je jím Phnompenh, místo proslavené díky minulosti, která je spojena s Rudými Khmery. Centrum jihovýchodní Asie se momentálně snaží poopravit svůj obraz ve světě a učinit z této destinace ráj návštěvníků a turistů. V plánu je výstavba výškových budov, stejně jako nákupních středisek. Město, známé zejména pro své archeologické nálezy a památky, by se tak mohlo zřejmě od základů změnit.
List The Guardian zveřejnil v článku Crash: how computers are setting us up for disaster reportáž o tom, jak funguje v reálu bezpečnost letadel a jak moc ji ovlivňují palubní přístroje. Co se stane, když posádka ztratí úplnou kontrolu nad strojem z důvodu chyby elektroniky? Jak moc v takové situaci záleží na zkušenosti pilotů? Klesá, anebo naopak roste riziko nebezpečí spolu s tím, jak moc technologicky vyspělý máme stroj? Toto a mnohem více se dozvíte v článku, který je příhodně avizován jako dlouhé čtení, bude si tedy třeba na něj vyhradit čas.
El Mundo se zabývá průkopnickým projektem, který má zabránit lesním požárům. Při jednom z velkých požárů se ozřejmily tyto jevy: požár vypukl v místě, kde vzrostla okolní teplota na více jak třicet stupňů Celsia, panovala zde třicetiprocentní vlhkost a vítr se pohyboval - jak jinak - rychlostí více jak třicet kilometrů v hodině. Požár spálil na dvacet tři tisíc hektarů lesa, ovšem drobný úsek, o rozloze tvořené asi tisíci stromy, zůstal neporušený. Jak je to možné? Odpovědi přináší článek deníku nazvaný Tumban un proyecto pionero para luchar contra incendios forestales.