
Novináři si stěžují zejména na malý přístup k prezidentovi či často přezíravý přístup jeho mluvčího Roberta Gibbse.
Obama do úřadu nastoupil s tím, že bude mít mnohem otevřenější administrativu než jeho předchůdce George Bush. Svůj slib do značné míry splnil, zveřejňuje například dříve tajný seznam všech návštěvníků Bílého domu a rozšířil obsah na jeho webových stránkách. Běžnou tiskovou konferenci ale už prezident neuspořádal deset měsíců. A s novináři se stýká mnohem méně než Bush či Bill Clinton.
ČTĚTE TAKÉ: Své vládě důvěřuje jen jeden z pěti Američanů
Dýchánky s Clintonem

"Až příliš mnoho prezidentových jednání se na můj vkus děje bez přítomnosti tisku. Znamená to pro nás drsné omezení přístupu," uvedla Ann Comptonová z televizní stanice ABC. Podobně si internetovému deníku postěžovali i ostatní novináři, kteří zpravodajsky kryjí Bílý dům. Prezidentův mluvčí Gibbs nicméně namítá, že Obama ve svém prvním roce v Bílém domě poskytl novinářům mnohem více rozhovorů než Clinton i Bush. Bylo jich 161 oproti zhruba 50 u jeho předchůdců.
Málomluvný mluvčí

Na oblibě Gibbsovi nepřidala ani nedávná příhoda z Prahy, kde mluvčí Obamu doprovázel při podpisu nové americko-ruské smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní. Novináři cestující s Obamou dostali zprávu, aby se večer s Gibbsem a dalšími členy prezidentova doprovodu sešli na večeři.
Reportéři tak vybrali restauraci, rezervovali v ní místa, mluvčího se ale ani po několika hodinách nedočkali. Nakonec se rozhodli pro noční procházku Prahou, při níž na Karlově mostě potkali Gibbse. Mluvčí jim řekl, že členové doprovodu si z různých důvodů nakonec jen objednali pizzu.
Internetový deník Politico podotkl, že neformální přístup k vysoce postaveným úředníkům je přitom často hlavním důvodem, proč americká média zpravodaje na drahé zahraniční cesty s náklady ve výši desítek tisíc dolarů vysílají.
Obamovy Timesy

Novinářům, kteří se Gibbsovi či jiným pracovníkům Bílého domu znelíbí, se naopak dostává chladného zacházení. Konzervativní deník The Wall Street Journal tak například od Obamova nástupu do úřadu od prezidenta dostal jen jeden rozhovor. Jiní novináři zase zažili několik týdnů, kdy se na Gibbsových tiskových konferencích, které se obvykle konají každý všední den, hlásili marně.
Novináři své výhrady vůči Bílému domu nedávno probírali s Gibbsem na zvláštní schůzce. Od té doby se sice některé věci změnily, k dokonalosti podle novinářů ale mají daleko. Novinářka deníku Politico Laura Rozenová podotkla, že podobné stesky novinářů možná nikoho nezajímají. Neobratné chování Bílého domu k nim prý ale až příliš připomíná například i jeho zacházení s Kongresem, které se mu už několikrát vymstilo.
Foto: profimedia.cz