<span>Mráz z Bílého domu:</span> Obama štve novináře, nebaví se s nimi

Relax
29. 4. 2010 10:44
Když se novináři ptají, Bílý dům prý často mlčí.
Když se novináři ptají, Bílý dům prý často mlčí.
Když se novináři ptají, Bílý dům prý často mlčí.Američtí zpravodajové z Bílého domu mají s prezidentem Barackem Obamou překvapivě nepřátelský vztah, uvedl internetový deník Politico. Rozšířená představa o vřelém postoji novinářů k nynější hlavě Spojených států pak v rozsáhlém článku, jenž se zabývá postojem současné administrativy k médiím, podle deníku neodpovídá pravdě.

Novináři si stěžují zejména na malý přístup k prezidentovi či často přezíravý přístup jeho mluvčího Roberta Gibbse.
    

Obama do úřadu nastoupil s tím, že bude mít mnohem otevřenější administrativu než jeho předchůdce George Bush. Svůj slib do značné míry splnil, zveřejňuje například dříve tajný seznam všech návštěvníků Bílého domu a rozšířil obsah na jeho webových stránkách. Běžnou tiskovou konferenci ale už prezident neuspořádal deset měsíců. A s novináři se stýká mnohem méně než Bush či Bill Clinton.

ČTĚTE TAKÉ: Své vládě důvěřuje jen jeden z pěti Američanů
   
Dýchánky s Clintonem

Clinton si s korespondenty v Bílém domě neformálně povídal prakticky každý všední den. Obama, který podle internetového deníku nevynechá jedinou příležitost utrousit k novinářům sarkastickou poznámku, tak činí zhruba jednou týdně. Podle profesorky z Townsonské univerzity Marthy Kumarové absolvoval Clinton během svého prvního roku v úřadu 252 takových rozhovorů, Obama jen 46. Byl tak také mnohem horší než Bush, který ve stejném období neformálně novinářům na otázky odpovídal ve 147 případech.

"Až příliš mnoho prezidentových jednání se na můj vkus děje bez přítomnosti tisku. Znamená to pro nás drsné omezení přístupu," uvedla Ann Comptonová z televizní stanice ABC. Podobně si internetovému deníku postěžovali i ostatní novináři, kteří zpravodajsky kryjí Bílý dům. Prezidentův mluvčí Gibbs nicméně namítá, že Obama ve svém prvním roce v Bílém domě poskytl novinářům mnohem více rozhovorů než Clinton i Bush. Bylo jich 161 oproti zhruba 50 u jeho předchůdců.
    
Málomluvný mluvčí

Mluvčí prezidenta Robert Gibbs podle novinářů není často na telefonu.Mezi novináři přesto vládne nespokojenost nejen s Obamou, ale i s Gibbsem. Je prý odtažitý a často ho není snadné zastihnout. Gibbs se totiž snaží zúčastnit co nejvíce prezidentových jednání. "Co to je za divný Bílý dům, v němž je snazší sehnat po telefonu šéfa prezidentovy kanceláře než mluvčího," postěžoval si jeden přední reportér.
    
Na oblibě Gibbsovi nepřidala ani nedávná příhoda z Prahy, kde mluvčí Obamu doprovázel při podpisu nové americko-ruské smlouvy o snížení počtu jaderných zbraní. Novináři cestující s Obamou dostali zprávu, aby se večer s Gibbsem a dalšími členy prezidentova doprovodu sešli na večeři.
    
Reportéři tak vybrali restauraci, rezervovali v ní místa, mluvčího se ale ani po několika hodinách nedočkali. Nakonec se rozhodli pro noční procházku Prahou, při níž na Karlově mostě potkali Gibbse. Mluvčí jim řekl, že členové doprovodu si z různých důvodů nakonec jen objednali pizzu.
    
Internetový deník Politico podotkl, že neformální přístup k vysoce postaveným úředníkům je přitom často hlavním důvodem, proč americká média zpravodaje na drahé zahraniční cesty s náklady ve výši desítek tisíc dolarů vysílají.
    
Obamovy Timesy

Newyorské Timesy si Obama údajně oblíbil víc než ostatní.Zdrojem nevraživosti novinářů vůči Bílém domu je i údajné protežování deníku The New York Times. Podle deníku Politico sice neexistovala administrativa, která by proslulému listu, neposkytla nějakého sólokapra, ta Obamova ale nejméně v jednom případě porušila nepsaná pravidla. Stalo se to loni během setkání skupiny G20 v Pittsburghu, kdy si členové Obamova týmu včetně národního bezpečnostního poradce odvedli stranou zpravodaje The New York Times přímo z briefingu s ostatními novináři. Jako jedinému mu tehdy řekli žhavou informaci o tom, že Írán měl dlouhá léta tajné jaderné zařízení.
    
Novinářům, kteří se Gibbsovi či jiným pracovníkům Bílého domu znelíbí, se naopak dostává chladného zacházení. Konzervativní deník The Wall Street Journal tak například od Obamova nástupu do úřadu od prezidenta dostal jen jeden rozhovor. Jiní novináři zase zažili několik týdnů, kdy se na Gibbsových tiskových konferencích, které se obvykle konají každý všední den, hlásili marně.
    
Novináři své výhrady vůči Bílému domu nedávno probírali s Gibbsem na zvláštní schůzce. Od té doby se sice některé věci změnily, k dokonalosti podle novinářů ale mají daleko. Novinářka deníku Politico Laura Rozenová podotkla, že podobné stesky novinářů možná nikoho nezajímají. Neobratné chování Bílého domu k nim prý ale až příliš připomíná například i jeho zacházení s Kongresem, které se mu už několikrát vymstilo.

Foto: profimedia.cz
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ