Novým členem Rady ČTK poslanci zvolili Žantovského

Relax
28. 2. 2018 15:15
Novinář a publicista Petr Žantovský.
Novinář a publicista Petr Žantovský.

Novým členem Rady České tiskové kanceláře sněmovna zvolila novináře a publicistu Petra Žantovského (1962). Další dvě volná místa v radě zatím neobsadila. Druhé kolo tajné volby bude pokračovat ve středu příští týden. Postoupili do něj čtyři kandidáti. Výsledky volby oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Žantovský, kterého nominovalo hnutí ANO, obdržel 86 hlasů. Ke zvolení jich bylo nutných 78. Do rady ČTK kandidoval Žantovský již loni, ale neuspěl. V roce 2011 se také ucházel o post generálního ředitele ČTK. V minulých letech Žantovský kandidoval i do rady České televize nebo na post generálního ředitele Českého rozhlasu.

Do druhého kola postoupili bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Foltán, mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová, historik a politolog Michal Pehr a bývalý novinář a tiskový mluvčí Jiří Táborský.

Nominant ANO Foltán obdržel v dnešním prvním kole tajné volby 74 hlasů a kandidátka SPD Gáborová 73 hlasů. Nominanti KDU-ČSL Pehr a Pirátů Táborský dostali po 39 hlasech.

Původně poslanci vybírali ze sedmi kandidátů. Z volby vypadli nominantka ODS Zdeňka Štěpánková, kterou volilo 35 poslanců, a bývalý poslanec KSČM a nominant této strany Václav Snopek. Získal 18 hlasů.

Po zvolení Žantovského je v sedmičlenné Radě ČTK obsazeno pět míst. Nově radu vede Miroslav Augustin, jenž byl do ní zvolen za ANO. Rada ČTK mimo jiné jmenuje a odvolává generálního ředitele ČTK, schvaluje rozpočet agentury a rozhoduje o stížnostech, týkajících se činnosti tiskové kanceláře. Volební období člena rady je pětileté.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní tisková agentura. Od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Agentura nedostává žádné dotace ze státního rozpočtu, nevybírá koncesionářské poplatky a veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Deml Ondřej

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ